Kaip susidoroti su informacijos pertekliumi? Vienas geras dėmesio triukas.
Kiek straipsnių šiandien jau perskaitei? Šis yra pirmasis? Valio! Penktasis? Metas kai ką pakeisti! …nebent rašai kokį kursinį darbą ar atlieki tyrimą ir Tau straipsnius skaityti reikia. Visais kitais atvejais apkrauni savo mąstymą bereikalingu svoriu. Atrodo, kas čia…, ai, aš tik paskaitinėjau truputuką… Bet jei jau skaitinėji, geriau paskaityk štai šį:
Visi nori Tavo dėmesio
Kodėl visi nori Tavo dėmesio? Nes Tavo dėmesys – tai Tavo pinigai. Atiduok! Jei pamatei reklamą – norėsi pirkti. Jei sudomino naujiena internete – atsidarysi, pamatysi reklamą ir norėsi pirkti. Ne tik pinigai motyvuoja žmones, jie kartais ir garbės, pripažinimo nori. Paspausk like ant mano puslapio! Ateik į mano koncertą! Palaikyk mano iniciatyvą!
Yra laiko patikrinti būdai, kaip tą dėmesį pritraukti – emocijos veikia geriausiai, o visų geriausiai – negatyvios. Karas Irake! Natrio Gliutamatas Maiste! Pavojus Vilniaus Gatvėse! Ir kitą rytą Tu nubundi pasaulyje, kuriame išgyventi įmanoma tik apsiginklavus mačetėmis su granatsvaidžiais ir mintant tik ėkologiškais šakniastiebiais, užaugintais kalnų briedžio išmatose.
Aš dabar Tave irgi gąsdinu – jeigu leisi negatyviai informacijai Tave valdyti (taip taip, valdyti kaip kokią marionetę), tai Tavo gyvenimą valdys mösonai, bankai, vyriausybė ir žiniasklaida. Ar to nori?
Bet čia dar ne viskas. Dar yra nuobodžiaujančių kolegų laiškai su katinukais, arba prašymais padaryti smulkius ir nesvarbius darbus, kuriems jie patys neturi laiko, nes žiūri nuotraukas su katinukais. Visokie straipsniai, kurie lyg ir pataria, lyg ir naudingi, bet jų patarimai menkaverčiai ar klaidinantys. Visur tykantys pokštininkai ir pramogininkai, siekiantys Tave prajuokinti ir padėti Tau atsipalaiduoti. Ir galiausiai tie, kurie žino, kaip reikia gyventi ir nori atvesti Tave į Tiesos Kelią. Ir dar draugai bei artimieji, kurie nori praleisti su Tavimi laiką ir vis apie tai primena. Ak, ir dar telefonas – jis vis vibruoja ir vibruoja.
Mes gyvename tokiame pasaulyje, kuriame tinklaraštį sukurti ir pradėti jį rašyti galima per 10 minučių be jokių žinių. Knygas gali rašyti ir leisti kas tik nori (be jokių išlaidų!). Išmanieji telefonai, kurie ankščiau vibruodavo gavus SMS, dabar vibruoja nuo kiekvieno pranešimo feisbuke. O google gali padėti išspręsti bet kokią Tavo gyvenimo problemą, pateikdamas 1000 susijusių straipsnių sąrašą. Yra kalnas informacijos, kuri nori pas Tave patekti, o Tu turi 20 įrenginių, kurie tą informaciją mielai priima ir transliuoja Tau į smegenis.
O kas nuo to pasidaro? O gal nieko tokio? Pasidaro trys dalykai – Tau spręsti ar tai svarbu.
1) Tu nesidžiaugi gyvenimu.
Juk jei tave nuolatos bombarduoja negatyvi informacija, tiesiog neturi laiko atkreipti dėmesio į pozityvią. O jeigu nematai nieko pozityvaus, tai ir neturi kuo džiaugtis. Tave užvaldo nerimas ir neviltis.
2) Tu nebemoki galvoti.
Juk jeigu Tave atakuoja didžiulis informacijos kiekis, Tu ją apdoroji vis greičiau ir paviršutiniškiau. Kai nuolatos taip darai, tiesiog pamiršti, kaip įsigilinti ir nebemoki spręsti sudėtingų problemų.
3) Gyvenimas nebeteikia malonumo.
Jeigu informaciją nuolatos apdoroji paskubomis, pamiršti, kaip įsijausti į malonumus ir nebemoki jais mėgautis.
Norint išgyventi tokiame pasaulyje, reikia naujų įgūdžių. Apie tą ir papasakosiu:
Ignoruok!
Dažnai girdžiu tokį patarimą – ai, nekreipk dėmesio! Lyg dėmesys būtų kokia vairalazdė, kurią kreipi kur tik nori. Taip, dabar aš sąmoningai žiūriu štai šiuos juokingus video per jutūbe, galiu grįžti prie savo kursinio darbo kada tik panorėjęs. (Netikiu tokiais pasiteisinimais.) Taip, aš girdžiu nuolatos Akropolyje grojančią melodiją „viskas yra ir bus gerai“, bet ji man įtakos nedaro. Tikrai nedaro, tie gerai apmokami reklamos specialistai, kurie sugalvojo ją leisti, nieko neišmano.
Visai ne, dėmesys yra lyg valtis – ji paklūsta bangoms, srovėms, vėjui, ją gali stuktelėti koks ryklys ar delfinas. Tačiau ją galima irkluoti – valtis klauso lėtai, tačiau visgi gali nukreipti ją norima kryptimi.
Tavo dėmesį apsaugoti padeda gyvenimo krypties nustatymas, tikslų išsikėlimas, planavimas, meditacija. Bet visi šie dalykai veikia lėtai, nors ir užtikrintai. Dabar aš pasidalinsiu paprastu baziniu pratimu, ką daryti, jei su dėmesio vagimi susidūrei čia ir dabar. Tai tarsi bazinis karate smūgis be ilgų išvedžiojimų. BAM ir eini toliau.
Kai tik susiduri su informacija, kurios neieškojai ir nelaukei – ignoruok!
Ne apsimesk, kad nepastebi, nes juk iš tiesų pastebi, bet atlik sąmoningą kryptingą veiksmą – ignoruok. Gali net pašaipiai nusijuokti – cha, tu manęs nepasieksi, aš tave ignoruoju!
Pavyzdžiai iš kino:
„Šindlerio sąrašas“ yra vienas žymiausių kino filmų apie holokaustą. Jame žydus gelbėjęs vokiečių verslininkas Oskaras Šindleris mokina vokiečių karininką, kaip rodyti savo galią žydpalaikiams: „O tu jiems atleisk! Kiekvienas eilinis gali nubausti, o tu gi viršininkas!“. Kitą dieną karininkas išdidžiai ištaria prasikaltusiam žydukui: „Aš tau atleidžiu!“ – ir žiūri į veidrodį gėrėdamasis savimi. Kažką panašaus gali padaryti ir Tu.
„Merlinas“ yra mažai žinomas filmas apie karaliaus Artūro laikų burtininką. Blogąją deivę Mabą Merlinas įveikia niekur nematytu būdu, be jokių efektingų užkeikimų ar žaibų: „Mes tave pamiršim ir tu nustosi egzistuoti“. Kai tik burtininkas ir visi žmonės atsuko piktajai deivei nugarą, ji paėmė ir išgaravo kaip dūmas. Kažkas panašaus nutiks ir su nerimu bei neviltimi kylančiais dėl informacijos.
Pavyzdžiai iš mano gyvenimo:
Girdėjau, yra tokia vieta Delfis, kur galima rasti labai kvailų ir piktų komentarų bei juokingų antraščių. Aš ten lankausi tada ir tik tada, kai noriu paskaityti kvailų ir piktų komentarų bei juokingų antraščių. Visais kitais atvejais šį tinklapį ignoruoju. Kaip sužinoti naujienas? Verslo naujienoms – vz.lt, technologijų naujienoms – technologijos.lt, kultūros naujienoms išbandyk ore.lt, sporto, grožio, mados naujienoms – Tu turėtum žinoti geriau už mane. Išsirink dvi tris sritis, kurios domina ir nešvaistyk savo dėmesio politikai, kylančioms kainoms ar vargstantiems turtuoliams.
Girdėjau, laikraščiuose būna tokie puslapiai, kuriuose rašo kriminalines naujienas. Man jos labai gadina nuotaika, todėl aš visada praverčiu tuos puslapius. Tai nereiškia, kad aš nesaugau savo daiktų nuo vagių ar vaikštau vienas naktį tamsiais užkaboriais – esu labai atsargus, bet tiesiog negadinu sau nuotaikos. Gali negadinti ir Tu – kriminalinės naujienos apsisaugoti nepadės, padės atsargumas ir sveikas protas.
Girdėjau, Afrikoje badauja vaikai. Va kai buvau Kambodžoj, tai vietinei mokyklai paaukojau pinigų ir nupirkau sąsiuvinių (nors mane bandė įtikinti, kad jiems reikia suoliukų). Kai esu Lietuvoje, ignoruoju visas žinias apie Afrikos vaikus, nes vis vien neketinu jiems niekaip padėti. Tu taip pat gali nukreipti savo energiją ir geranoriškumą tiems, kuriems gali padėti čia ir dabar.
Girdėjau, vyksta klimato atšilimas. Mažiau elektros deginti neketinu, mašinos ir taip neturiu, tai ir toliau ignoruoju šias naujienas. Tu taip pat gali skirti daugiau dėmesio savo ir savo artimųjų sveikam gyvenimo būdui, nei abstrakčioms globalinėms problemoms.
Ką gali daryti Tu:
Jei dirbi protinį darbą, darydamas pertraukėlę, ignoruok visas naujienas – jos tik dar labiau apkrauna protą. Padaryk ką nors, kam nereikia smegenų.
Jei ketini panaršyti internete, iš anksto apsispręsk, kokios informacijos ieškosi, geriausia – susijusios su savo pomėgiais. Geriau skaityti tai, kas Tau įdomu, nei bet ką.
Ne tik domėkis kuo nors bet ir daryk tai, kuo domiesi. Jei domiesi krepšiniu – žaisk krepšinį. Jei domiesi politika – užsiimk visuomenine veikla. Jei domiesi muzika – klausyk jos, o ne skaityk apie asmenines atlikėjų dramas.
Ignoruok. Daug ir dažnai. Mes gyvename informacijos jūroje, plauk per ją ir neleisk jai Tavęs paskandinti. Ignoruok. Naršyk internete, skrolink feisbuką, žiūrėk jutūbę, bet ignoruok tai, ko neieškai ir nelauki. Galbūt pražiopsosi kokį vieną įdomų straipsnį, gal kokią vieną įdomią naujieną, bet Tavo laimė svarbiau.
Dar vienas juokingas pavyzdys:
Štai komentatorius mano tinklaraštyje rašo (kalba netaisyta): „siaip manau, kad kas uzduoda tokiuis klausimus, Kas yra gyvenimo prasme?, Tie zmones tikrai yra ligoti su psichika“. Atrodo, ai, koks negeras komentaras, reik ištrinti. Bet, kaip sakė legendinis pop-menininkas A. Varholas:
„nereikia skaityti, ką apie tave rašo, reikia matuoti, kiek rašo“
Taigi, aš džiaugiuosi, kad dar vienas žmogus perskaitė mano straipsnį, dar vienas atliko veiksmą, kurį užfiksavo ir į statistiką įtraukė facebook sistema, taigi, straipsnis tapo dar populiaresnis. Vėliau bus daugiau žmonių, kurie pamatys šį komentarą ir pamėgins mane užstoti, taigi bus dar daugiau komentarų.
Moralas: jeigu kas nors nepatinka – ignoruok tai, nes taip jie bando atkreipti Tavo dėmesį. Užsimerk ir ignoruok. Nepatinka valdžia – pamiršk ją. Popsas užkniso juodai – neklausyk. Nekenti Petruškevičiaus? Išdidžiai ignoruok jį – šis padaras nenusipelno Tavo dėmesio.
Tvarkyk savo dėmesį kaip pinigus.
O ką daryti jei man rūpi?
Čia speciali žinutė aktyviems žmonėms, visuomenininkams, nes jau jaučiu, kaip jie mane varsto piktais žvilgsniais. Kaip galima ignoruoti badaujančius Afrikos vaikus? Blogus politikus? Klimato atšilimą?
Susitarkim dėl vieno dalyko – arba kovojam su problema arba ją ignoruojam. Juk negali kovoti su visomis viso pasaulio problemomis? Siūlau išsirinkti kelias kryptis, su kuo nori kovoti, ir į jas koncentruotis. O visa kita ignoruok, teneblaško.
Gaila Afrikos vaikų? Organizuok jiems paramą arba ignoruok juos.
Neramina blogi politikai? Steik partiją, užsiimk visuomenine veikla arba ignoruok juos.
Neramina klimato atšilimas? Įtikink nors 20 kaimynų šiandien važiuoti į darbą autobusu, arba ignoruok atšilimą.
Nepatinka Užkalnis? Rašyk raštus visiems laikraščiams, kad nustotų jį spausdinti arba ignoruok jį.
Nepatiko šis straipsnis? Nekomentuok, nesidalink su draugais (še, pažiūrėk, koks kvailas straipsnis), nepasakok apie mane – aš tik džiaugsiuos jei tai padarysi.
Nauda
Jei išmoksi ignoruoti ir darysi tai dažniau, tai Tu:
- Turėsi daugiau laiko užsiimti mėgstama veikla, leisti laiką su mylimais žmonėmis, nes mažiau dėmesio atiduosi informacijai.
- Daugiau žinosi apie tai, kas Tau įdomu, nes mažiau dėmesio atiduosi nereikalingai informacijai.
- Gyvenimas labiau džiugins, nes mažiau dėmesio atiduosi negatyviai informacijai.
- Mokėsi geriau spręsti problemas, nes mokėsi susirasti informaciją be blaškymosi, mokėsi geriau susikoncentruoti ir įsigilinti į klausimą.
- Pasieksi savo tikslus. „Šuo loja, o karavanas eina“ – sako patarlė. Būk kaip tas karavanas.
O gal matai ignoravimo trūkumų? Rėžk juos komentaruose. Visiems bus tikrai įdomu.
Pratimas
Trumpas pratimukas skirtas patikrinti, kaip moki ignoruoti. Radau internete keletą įdomių straipsnių ir patarimų:
- Kaip užsidirbti greitai ir daug pinigų be specialių žinių. Reali Lietuvio istorija su daug foto iš prabangių kelionių.
- Kaip atsikratyti celiulito per 8 savaites. Daug teigiamų atsiliepimų, atrodo, kad moterims padeda.
- Kaip pasiekti gyvenimo laimę? Vienuolio iš Kanados metodas dėl kurio siunta visi psichologai ir koučeriai, nes netenka klientų (pagaliau!).
- Kaip greitai numesti svorio? Gydytojo iš Tailando perversmą padaręs metodas kurio Lietuvoje dar niekas nežino. Nekantrauji išbandyti?
- Ir dar vienas. Pasirodo turiu bendrą pažįstamą su Monika Šalčiūte – žiūrėk koookių jos nuotraukų jis man parodė :)
Jei paspausi nors ant vieno iš šių straipsnių – aš matysiu.
P.S.
Jei nepatiko tai, ką skaitei – niekur nespausk, tiesiog išeik iš šio puslapio. Kiekvienas paspaudimas didina mano reitingus ir populiarumą.