Kaip lengvai atsikelti anksti ryte ir pradėti dieną su žaižaruojančiu energijos užtaisu?
Ar Tu norėtum sugebėti keltis anksčiau? Ar bent jau nepaspausti snooze, kai nuskamba žadintuvas? Jei ne, tai gal pažįsti bent 25 žmones kurie norėtų? Aš asmeniškai esu apsuptas žmonių, nuolatos besiskundžiančių „kaip sunku buvo ryte keltis“, tai man susidaro įspūdis, kad rytas 90% žmonių yra tikra kankynė, pakartojama nuo 28 iki 31 karto per mėnesį. Pabadom išspręsti šia problemą?
Iš tiesų atėjo metas man parašyti straipsnį apie kažką realaus ir apčiuopiamo, ne tik apie gyvenimo prasmes ar harmonijas. Kėlimasis anksti yra ta bėda, kurią sprendžia dauguma mieste gyvenančių žmonių, vienu metu sprendžiau ir aš. Pajutęs, kad rytas man yra pats produktyviausias laikas dirbti ir mokytis, aš ilgai eksperimentavau, kol kėlimasis 5 valandą ryte tapo savaime suprantamas. Net savaitgaliais.
Net jeigu Tau ryte keltis lengva, vis tiek paskaityk, gal rasi ką naudingo arba galėsi papildyti mano siūlomas idėjas komentaruose.
Kėlimosi dekonstrukcija
Dekonstrukciją pradedu nuo kito galo, nes taip bus aiškiau.
Ketvirta (paskutinė) fazė – ką veiki atsikėlęs
Tu atsikeli, ir… ką darai? Nežinai ką daryti? Tai kam Tau keltis anksti jeigu nežinai ką daryti? Ai, taip, Tau reikia į darbą/universitetą/mokyklą. Aš jau rašiau apie tai, kad „reikia“ prastai motyvuoja. Tu nenori keltis anksti, nes jei atsikelsi, reikės eiti į darbą/universitetą/mokyklą. O jei neatsikelsi, tai, dar gerai nepabudus iš sapno kirba tokia iliuzija, kad gal ir nereikės…
Jei nori atsikelti anksti, turi norėti to, kas bus atsikėlus anksti. Jei keliesi anksčiau tam, kad išeiti pabėgioti, turi visų pirma norėti pabėgioti, jei keliesi, kad padaryti mankštą, visų pirma turi norėti daryti mankštą. Rytinis miegas turi tapti kliūtimi daryti tai ko nori, o ne malonumu, kurį reikia paaukoti. Daugelis žmonių aukoja viską – mankštą, pusryčius, rytinių naujienų skaitymą vardan kelių papildomų minučių miego. Tai jei miego nori labiau nei mankštos ar pusryčių, tai gal geriau pamiegoti.
Ir dar, jei nori anksčiau keltis vien todėl, kad tai šaunu – arba nuspręsk ką veiksi atsikėlęs arba nesikankink be reikalo :)
Prisipažinsiu, man taip patinka vartytis lovoje ryte, kad vienu metu prisisukdavau žadintuvą pusvalandžiu anksčiau nei reikėdavo keltis ir paskui kas 5 minutes spaudydavau snooze mygtuką. Todėl niekaip manęs neįtikinsi, kad Tu ryte nori miego. Aš įtariu, kad Tu nori vartytis lovoje ir atidėlioti :)
Gerai, tarkim, kad jau nori rytais daryti mankštą. Vadinasi reikia keltis 15 minučių anksčiau. Žengiam viena faze atgal.
Trečioji fazė – išvirsti iš lovos
Taip, tai yra tikrų tikriausias iššūkis. Išvirsti iš lovos. Kai išvirsti iš lovos – jau gali ką nors daryti. Kol neišvirtai – atrodo, kad Tave slegia 10 atmosferų ir geriau nė nebandyti pajudėti. Fenomenalu, tačiau net jei prispausdavo į tualetą, aš vis tiek kėlimąsi atidėliodavau iki paskutinės įmanomos sekundės.
Tai ką daryti? Gudrūs žmonės pataria padėti žadintuvą toli nuo lovos, kad būtinai reikėtų atsikelti norint jį išjungti. Geras dalykas, garantuotas efektas. Bet tai yra savęs prievartavimas, ko aš labai nemėgstu.
Išvirtimą iš lovos gali palengvinti ryto ritualas – Tu visada tiksliai turi žinoti, ką veiksi kai tik išvirsi iš lovos. Eisi po dušu? Darysi jogos pratimus? Gersi arbatą? Viskas tinka, tačiau yra dvi sąlygos. Kitas dalykas kurį darysi turi Tau teikti malonumą ir būti nesudėtingas. Arbata turi būti paruošta iš vakaro, nes priešingu atveju pirmas dalykas bus užsikaisti vandenį ir įsidėti arbatžolių, kas abejoju ar teikia daug džiaugsmo.
Pirmas dalykas kurį aš darau kai išvirstu iš lovos yra labai paprastas rytinės mankštos pratimas, kurį reikia daryti gulint ant žemės. Ilgų eksperimentų dėka atradau, kad šis pratimas man yra pats mėgiamiausias, ir kai pradėjau mankštą daryti nuo jo, man keltis tapo lengviau.
Taigi, galima įvairiais žiauriais metodais prisiversti lipti iš lovos, bet aš manau, kad kiekvienas gali ryte išlipti iš lovos su malonumu.
Aišku, jei prastai miegojai, koks gali būti malonumas keltis, taigi, grįžtam viena faze atgal.
Antroji fazė – gerai išsimiegok
Kaipgi atsikelsi, jei organizmui fiziškai trūks miego? Iš kur bus energijos, jei organizmas bus nepailsėjęs?
Geras miegas įtakojamas daugelio veiksnių, tokių kaip mityba, stresas ir panašūs. Tai yra tokia plati ir taip glaudžiai su medicina susijusi sritis, kad daug aiškinti tiesiog negaliu, nes nesu medikas. Pasidalinsiu keliomis idėjomis:
- Nevalgyk prieš miegą daug, nes organizmas virškins, vietoj to, kad ilsėtųsi.
- Nevalgyk prieš miegą saldžiai, nes organizmas išskirs daug insulino skirto cukrui apdoroti, kuris veikia aktyvinančiai ir neleidžia užmigti. Geriau saldumynus pasilikt rytui arba pietums.
- Miegok vėsioje patalpoje. Kūno temperatūra nukris labiau ir miegosi kiečiau.
- Miegok tamsioje patalpoje. Šviesa turi žadinantį poveikį.
- Nesportuok prieš pat miegą, nes sporto metu visi organizmo procesai labai suaktyvėja ir reikia laiko jiems nurimti.
- Nežiūrėk prieš naktį filmų. Jie sukels ryškių emocijų, kurios suaktyvins organizmą.
- Aš asmeniškai atradau, kad dušas prieš miegą taip pat miegui ne į gerą. Dušas gerai išbudina, todėl, jei įmanoma, pasilieku jį rytui.
Tokie dalykai kaip šviesa ir temperatūra literatūroje vadinami caitgėberiais. Zeitgeber yra vokiečių kalbos žodis, kuris reiškia „duodantis laiką“. Organizmas pats susivokia, kad saulei nusileidus ir temperatūrai nukritus atėjo laikas miegoti. Tačiau jei mes sėdime su įjungta šviesa apsikabinę radiatorių, tuomet organizmas miegoti visai nesiruošia.
Ir galų gale priartėjame prie pirmosios ir svarbiausios fazės.
Pirmoji fazė – užmik anksti
Būtent!!! Jei žmogui reikia miegoti 8 valandas per dieną, tai Tu niekaip negalėsi pakankamai ilgą laiką keltis 6 valandą ryte ir eiti miegoti 2 valandą nakties. Mirsi iš nuovargio!
Nustatyk kada nori keltis. Atskaičiuok atgal tiek valandų, kiek Tau miegoti pakanka. (Šis skaičius individualus, paprastai svyruoja nuo 7 iki 8. Per daug miego taip pat kenkia kaip ir per mažai, todėl jei nežinai savo organizmo režimo, geriau pradėk nuo 8 valandų.) Dar palik šiek tiek laiko vakarinėms procedūroms. (praustis, kloti lovą, ir tt.) Prisisuk žadintuvą nustatytam laikui. Ir eik gultis, kai žadintuvas suskamba. Rimtai. Viską mesk ir eik gultis.
Jau girdžiu keletą pasiteisinimų anapus ekrano:
„Betgi reikia pabaigti tą ir aną“. Na taip, būna, kad tenka rimtai padirbėti per naktį. Bet ne kiekvieną naktį. Mesk visus darbus, prisisuk žadintuvą vienai valandai anksčiau ir eik miegoti – pabaigsi ryte. Pamatysi – ohoho kokia bus motyvacija ryte šokti iš lovos. Arba jei darbo tikrai daug, mesk visus darbus ir pamiegok vieną valandą. Pusvalandį. Dvidešimt minučių. Tada tęsk. Įprask mesti visus darbus.
„Betgi aš nesu vyturys, aš pelėda, man vakaras yra produktyvesnis už rytą“. Tada pamiršk viską ką čia perskaitei ir nebeskaityk toliau :) Pažįstu žmonių, su kuriais iki kokios 11 val. neįmanoma susišnekėti, tačiau pirmą nakties jie vis dar dirba.
„Betgi pasaulis nepritaikytas anksti gultis – vakare visos pramogos, draugai, TV programos“. Taip, čia teisybė. Šitaip sužlugo mano svajonė keltis kas dieną 3 valandą ryte, nes juk negali visiškai atsijungti nuo pasaulio ir sau vienas naktimis rašyti tinklaraščių. 5 valandą ryte važiuodamas dviračiu per miestą, matau kaip žmones dar tik grįžta namo blaivydamiesi po vakarykščių linksmybių. Tiesiog dar kartą turi pasirinkti – rytas ar vakaras.
„O man nesimiega anksti atsigulus“. Tai ir nemiegok. Anksčiau užmigti reikia įprasti, turi praeiti pora savaičių, kol organizmas prisitaikys prie naujo režimo. Nemiegok, gulėk, mėgaukis nieko neveikimu. Ilsėkis. Jei suima nervas, kad nesimiega, gulėk toliau, mėgaukis gulėjimu. Jei atrodo, kad reikia bėgti padaryti tą ir aną, palik šitą atrodymą rytui (o kad taip iš ryto užsimanytum bėgti padaryti to ir ano!). O dabar ilsėkis.
O tai koks VIENAS esminis principas?
Daug aš čia visko prirašiau. Galėčiau dar daugiau. Apie tai, kaip svarbu atsigulus miegoti yra nespręsti per dieną susikaupusių rūpesčių. Apie tai, kaip svarbu savaitgaliais keltis tuo pačiu metu kaip ir paprastoms dienoms. Apie tai, kaip prieš miegą padeda meditacija. Apie tai kaip valdyti caitgėberius.
Bet ne dabar. Nes ir taip, norint viską kas parašyta įgyvendinti, reikėtų dedikuoti nemažai dėmesio vien tik miegui. Laiko papildomai skirti reikia visai nedaug – bet dėmesio daug. Reikia įjungti ryškią šviesą ryte, ir sumažinti apšvietimą vakare, žiūrėti ką ir kada valgai, planuotis laiką, kad netektų naktinėti. Kurį laika tenka būti visišku miego laiko valdymo entuziastu. Ne kiekvienas norės tą daryti.
Todėl akcentuoju esminį principą, kuris labiausiai padės lengviau atsikelti anksčiau.
Prisisuk žadintuvą vakarui, o jam suskambėjus viską mesk ir eik miegoti. Suskambo – ir už 15 minučių Tu jau lovoje. Atsikelti gali nors ir už pusvalandžio, jei labai reikia.
Šis principas man asmeniškai labiausiai palengvino rytinį kėlimąsi. Kas dieną jo įgyvendinti neįmanoma, nes trukdo tai draugai, tai išvykos, tai kelionės, tai kiti gyvenimo kataklizmai. Bet tada kai įmanoma – reikia įgyvendinti.
Saldžių sapnų iš vakaro ir daug energijos ryte!