3 Kinijos imperatoriaus pamokymai apie tikslo siekimą
Mane siutina tokie straipsniai įvairioje literatūroje, kai koks nors visažinis atsistoja ir pasako – va žmogus turi būti toks ir anoks.
Jis turi būti sportiškas, sveikai gyventi, turėti pinigų, keliauti, rašyti tinklaraštį, būti sėkmingas, žavingas, organizuotas ir suprasti apie vyną.
Tarsi būtų teleportavimo mechanizmas – pūkšt ir Tu jau ten, maudaisi savo sėkmės spinduliuose.
Aš suprantu kam to reikia – tai vadinama marketingas, jis naudojamas parduoti prekes ar paslaugas, daug mokiausi apie tai. Marketingas nepataria meluoti per daug, bet teisybės sakyti jis visai neįpareigoja.
Taip pat tai vadinama tikslo siekimu – Tu turi įsivaizduoti tikslą, kad galėtum jo siekti. Tada galėsi kankintis 20 metų, kad pasidžiaugtum savo 15 šlovės minučių – tikslas pasiektas! O kas toliau?
Na taip, ir dar yra žmonių, kurie gimė turtingi, sėkmingi, žavūs ir drąsūs. Jie tiesiog nesupranta kaip galima tokiais nebūti.
Visi jie, gal sąmoningai, o gal nesąmoningai pamiršta KELIĄ. Ligi kiekvieno tikslo veda kelias ir tą kelią vienu ar kitu būdu reikia nueiti.
Džimas Keris
Gali susidaryti įspūdis, kad mus supa melagiai ir apgavikai, besistengiantys mus išmušti iš teisingo kelio ir nuvesti klystkeliais.
Gali nusiraminti, viskas nėra taip blogai. Daug ką paaiškina Holivudo aktorius Džimas Keris, žinomas iš nuostabių filmų „Trumeno šou“ arba „Žmogus mėnulyje“ (na taip, dar „Kaukė“ buvo). Jis pasakė: Norėčiau, kad kiekvienas galėtų tapti turtingas ir garsus, ir turėtų viską apie ką tik svajojo, tada sužinotų – tai ne atsakymas. (I wish everyone could get rich and famous and have everything they ever dreamed of so they would know that’s not the answer.)
Na ir kaip jis gali kalbėti tokius dalykus, kai viską turi? Ir pinigų ir šlovės! Ar čia prasideda išpindėjimas?
Jis paaiškina, kas būna, kai pasieki tikslą, o tenai – visai ne tai ko tikėjaisi. Greičiausiai, jam pačiam taip nutiko. Ar tikrai Tavo tikslas veda Tave teisingu keliu? Ar tikrai Tavo kelias atves į tą tikslą kurio iš tikrųjų nori?
Tai koks tas kelias turi būti?
Kinijos imperatorius
Prasidėjo filosofinės abtrakcijos – metas pereiti prie konkrečių pavyzdžių.
Į pagalbą kur buvęs kur nebuvęs atskuba Kinijos imperatorius iš filmo „Hero“ su Džetu Li. Kas čia per išmintis iš muštynių filmo, sakysi. Bet argi išmintis yra ta, kuri niekam nenaudojama dūla bibliotekų lentynose? Galbūt išmintis yra tai, kas net mušeikoms padeda geriau muštis? Galbūt tai, kas net pramoginio kino scenarijaus autoriui padeda geriau rašyti.Tai, kas randa atsaką žmonių širdyse ir dėl ko filmas tampa populiarus.Tai, kas per tūkstantį metų padėjo išlaikyti valstybę.
Situacija tokia: legendos byloja, kad yra 20 skirtingų hieroglifų užrašyti žodį „kardas“. Visi žino tuos 19, o dvidešimtasis yra kažkur paslėptas, bet būtent jis yra tas, kuris atskleidžia tikrąją žodžio „kardas“ prasmę.
Filmo eigoje hieroglifas atsiranda ir Džeto Li herojus praleidžia visą naktį į jį žiūrėdamas ir bandydamas suprasti kokia gi ta tikroji prasmė. Bet, deja, nesėkmingai.
Vėliau hieroglifas patenka Kinijos imperatoriui į rankas, o tas, matyt, protingesnis už Džetą Li ir tikrąją prasmę supranta per kelias minutes.
Taigi, tikroji žodžio „kardas“ prasmė yra toka:
1) Iš pradžių žmogus daug treniruojasi kol įvaldo kardą rankoje, išmoksta juo meistriškai kirsti priešą.
2) Tada žmogus įvaldo kardą širdyje, ir jam nebereikalingas kardas rankoje, jis gali iškirsti priešus plikomis rankomis.
3) Galų gale nelieka kardo nei rankoje, nei širdyje, žmogus gyvena taikoje su savimi ir aplinkiniais.
Taigi, Tu niekada nežinai kur tikslas Tave nuves. Sieki pinigų, pripažinimo, o kai pasieki, supranti kaip tai Tau nesvarbu. (įvaldai kardą kol galų gale jo nebereikia iš viso.)
Ir jeigu nori kuo nors nesirūpinti (turėti daug pinigų ir nedirbti), iš pradžių reikia tuo rūpintis labai stipriai (neturėti pinigų ir daug dirbti). (Jei nori neturėti kardo širdyje, turi įvaldyti kardą rankoje.)
Jei Tau kas sako: „negalvok apie tą ir aną“ matyt apie tą ir aną pats jau pagalvojo anksčiau.
Tai ką su šia išmintim daryti?
Jeigu nori ką nors pasiekti, kartais gerai siekti priešingų tikslų.
Jeigu sieki taikos, pirma išmok kariauti. (Taiką taip pat gali tekti iškovoti.)
Jeigu sieki nieko neveikti, pirma išmok viską nuveikti. (Kai mokėsi efektyviai veikti, liks daugiau laisvo laiko.)
Jeigu sieki negalvoti apie pinigus, pirma išmok galvoti apie pinigus. (Kaip užsidirbti ir saugiai investuoti, kad paskui neprapultų. Visos knygos kviečiančios greitai įgyti milijoną ir nedirbti iš tiesų mokina kaip dirbti.)
Jeigu nori išmokti geriau dirbti, pirma išmok geriau tingėti. (Tinginystė skatina optimizuoti veiklas – to pasekoje didėja darbo efektyvumas. Be to, norint nuolatos efektyviai dirbti būtina efektyviai ilsėtis.)
Jeigu nori išmokti kalbėti, išmok tylėti. (Skaityti iš anksto paruoštą tekstą prieš auditoriją yra kur kas lengviau ir maloniau nei sutrikus tylėti. Kas įvaldo tylėjima – nebeturi baimės kalbėti.)
Jeigu nori tobulėti – prieš tai degraduok. (Pažįstu ne vieną žmogų, dėl negero gyvenimo būdo labai rimtai susigadinusius sveikatą ir po to tapusius tokiais griežtais jogais vegetarais žaliavalgiais abstinentais, kad ohoho!)
Jeigu nori drąsos – išmok bijoti. (Drąsus yra tas kuris veikia nepaisydamas baimės. Bebaimis yra tas kuriam trūksta vieno varžto.)
Jeigu nori pasitikėti savimi – prieš tai abejok savimi. (Abejonės iškelia klausimus į kuriuos atsakius atsiranda tvirtas vidinis atramos taškas.)
Jeigu nori išmokti kurti – pirma išmok pamėgdžioti. (Kūrybiškumas tai ne visiškai naujų dalykų sugalvojimas, tai – to kas jau yra sujungimas. Tiek daug kartų šitą mintį visur mačiau, kad nebežinau iš kur cituoti.)
Jeigu nori parduoti – išmok pirkti. (Kai žinosi kaip elgiasi klientas, bus lengviau padėti jam nusipirkti.)
Jeigu nori išmokti improvizuoti – išmok planuoti. (Kad galėtum žongliruoti darbais, pirma surink juos į vieną vietą.)
Jeigu nori laimėti – išmok pralaimėti. (Kaip gali pasiekti pergalės, jei pasiduodi po pirmo pralaimėjimo. Kur Tavo atkaklumas?)
Kaip gali pažinti vieną krantą jei nebuvai kitame ir nepamatei visko iš kitos pusės?
Ir susitaikyk su tuo, kad kartais pasiekus tikslą paaiškės, kad norėjosi visai priešingo dalyko. Tai – bandymų ir klaidų metodas.
Tobulėjimo kelias.
Kai jau žinom bendrus principus, beliko nubrėžti kaip atrodo tobulėimo kelias. Štai jis:
Kiekvieno gyvenimo kelias yra individualus. Šis rašinys apie tai, ką daryti, jei užstrigai.
Imunitetas pseudomotyvacijai
Tikiu, kad šis rašinys padės įgyti dar gilesnį imunitetą pseudomotyvacijai (apie ją rašiau ČIA ir ČIA). Dabar geriau suprasi kas norima pasakyti, kai Tau šauks „gana planuoti“, „gana dirbti“, „nedaryk to“, „nedaryk ano“, „tas nesvarbu“, „anas beprasmiška“.
Kas taip šaukia greičiausiai jau buvo kitame krante, galbūt metas ir Tau ten nuvykti?
Linkiu visiems įvaldyti kovą su kardais, kad nebereiktų nešiotis kardo rankoje ir nebeliktų kardo širdyje.