Kaip atrasti savyje energijos atlikti bet kokį veiksmą?
Nežinau kaip Tu, bet aš nuolatos gyvenime susiduriu su žmonėmis, kurie negali nusėdėti vietoje. Jie nuolatos kuria, daro, dirba, eina, griūna pamiegoti, tada keliasi ir vėl daro, dirba, eina ir taip toliau. Man būdavo sunku suprasti iš kur pas žmogų tiek energijos? Kaip jam neatsibosta, galų gale? Iš kur motyvacija? Beieškodamas atsakymo į šiuos klausimus stebėjau save ir kitus ir priėjau keleto išvadų.
Apie Ąžuolą
Esu prisižadėjęs nerašinėti ezoterinių kosmonesąmonių (žr. vertybes), tačiau nusižengsiu savo principams. Aprašysiu vieną patirtį, kurios dėka suvokiau vieną esminį principą, leidusį man atpalaiduoti savyje daug energijos. Jos dėka pradėjau rašyti tinklaraštį ir daug kitų dalykų daryti.
Vieną gražią vasaros dieną bevažinėdamas su dviračiu po Neries regioninį parką privažiavau nuorodą kviečiančią aplankyti įžymų vietinį Ąžuolą. „Jis turbūt labai senas“, nusprendžiau. Pamaniau, kad senovės lietuviai jį garbino kaip dvasių buveinę ir prie jo melsdavosi ar atlikdavo apeigas. Žyniai, krivių krivaičiai kalbėdavosi su dvasiomis, o paskui gautas žinias perduodavo paprastiems žmonėms. O kodėl gi aš negalėčiau pasikonsultuoti su dvasiomis? – nusprendžiau. Priglaudžiau ranką prie ąžuolo šaknies ir uždaviau tuo metu mane kamavusį klausimą „Kaip rasti savyje jėgų?“
„O kam tau jų reikia?“ – paklausė manęs ąžuolas.
Na, mes žmonės racionalūs ir logiški, suprantame, kad ne ąžuolas manęs paklausė, o šį klausimą netikėtai suvokiau aš pats. Tačiau viskas atrodė taip magiška, kad visokiomis mistikomis lengvai patikintis žmogus tikrai dievagotųsi kalbėjęs su dvasiomis.
Štai čia ir yra jėgų ar energijos paslaptis – žmonės kurie turi daug energijos, žino kam jiems ta energija. Kas iš tos energijos jei ruošiesi gulėti lovoje? Kas iš RedBull jei nesiruoši per naktį ruoštis egzaminui? Kam pilti kurą į mašiną, jeigu nesiruoši niekur važiuoti?
Bet tai ne atsakymas. Gerai, kad jie žino kur energiją padės, bet iš kur jos gauti? Gal jie nuolatos į motyvacinius seminarus vaikšto? Gal, bet aš turiu kitą pasiūlymą.
Trys energijos šaltiniai
Įsivaizduok žmogų, kuriam kas dieną reikia būti darbe 8 valandą. Jis šiaip ne taip nenoriai išvirsta iš lovos 7 valandą, paskubomis nusiprausia, turbūt nevalgo pusryčių, nes nėra kada, įvirsta į automobilį|autobusą|tramvajų|metro, nušliaužia iki savo darbo vietos ir įsijungia kompiuterį. Jam yra labai sunku keltis ryte, nes vakar nuėjo miegoti tik apie 1 val. nakties, nes reikėjo padaryti tą ir aną. Bet jis vis tiek rado savyje energijos išlipti iš lovos septintą ryte. Pažįsti tokių žmonių?
Dabar įsivaizduok žmogų, kuris atsikelia 6 valandą ryte. Kodėl? Nes jau yra išsimiegojęs. Jis kupinas jėgų ir ryžto kažką nuveikti, nepaisant to, kad vakar nuėjo miegoti tik apie 1 valandą nakties nes buvo baisiai užsiėmęs! „Ką čia šiandien gero nuveikus?“ – užduoda jis sau klausimą. Jis padaro mankštą, pavalgo pusryčius, pasiplanuoja dienos darbus, sėda į automobilį ir išvažiuoja į darbą. Įsiveržęs į ofisą užkrečia kolegas savo gera nuotaika ir energingumu. Ar sakysi, kad jam nereikėjo rasti savyje energijos atsikelti šeštą ryte? Reikėjo, bet dar daugiau energijos iš jo pareikalautų gulėjimas ir žiūrėjimas į lubas. O tokių pažįsti?
O dabar įsivaizduok žmogų, kuris šoka iš lovos 5 valandą ryto. Nes projektas ties kurio jis dirba užima visas jo mintis vos tik pramerkus akį ryte. Jis labai nori tęsti, todėl pavalgo arba ne, pasiplanuoja dienos darbus arba ne ir kaip įmanoma anksčiau išvažiuoja dirbti. Nepaisant to, kad vakar nuėjo miegoti tik apie 1 valandą nakties, nes norėjo dar padirbėti ties savo projektu. O su tokiais žmonėmis ar teko susidurti?
Visi šie trys veikėjai atspindi skirtingus žmogaus vidinius energijos šaltinius. Jie yra skirtingo stiprumo (pažiūrėk kaip keičiasi kėlimosi laikas ryte) ir skirtingai įtakoja žmogaus nuotaiką. Retai kada būna, kad žmogus naudotųsi tik vienu. Dažniausiai skirtingais gyvenimo atvejais naudojama skirtinga energija.
Pirmasis energijos šaltinis – reikėjimas.
Tai yra aplinkos mums keliami reikalavimai. Žmogus keliasi anksti nes reikia ir eina miegoti vėlai nes reikia.
Kodėl reikia?
Nes reikalauja mūsų fizinis kūnas, arba visuomenė kurioje mes gyvename, arba žmonės kurie mus supa, valdžia, religija, mokytojai, viršininkai ir visi kas tik turi naglumo reikalauti. Reikia sutikti su tuo, kad kai kuriuos reikalavimus išpildyti reikia. Juk negali nevalgyti ir nemiegoti? Negali neišmokti skaityti ar skaičiuoti?
Tačiau šią energiją neretai palydi baimė. Žmogus bijo, kad kažkas atsitiks, todėl imasi veiksmų apsisaugoti ir prisiverčia atlikti veiksmą. Žmogus prisiverčia atsikelti 7 valandą ryto, nes bijo pavėluoti į darbą ir būti apšauktas viršininko. Jis prisiverčia ryte valytis dantis, nes bijo, kad jie supus ir juos reikės ištraukti. Reikėjimo energija yra silpna, nes lydima stiprių vidinių prieštaravimų, vidinės trinties. Reikėjimo energijos varomas žmogus nuolatos stengiasi save perlaužti, pajungti valią ir priversti save veikti.
Antrasis energijos šaltinis – judesys
Yra žmonių, kurie yra veiklūs, jie tiesiog negali nieko neveikti. Jie keliasi anksti, nes tiesiog negali gulėti ir nieko neveikti. Jie nuolatos imasi kokios nors veiklos, užsikabina už jos ir tada jau niekas nebegali jų sustabdyti. Toks žmogus mušasi į krūtinę ir šaukia „Duokit man bet kokią užduotį ir aš padarysiu!“. Tokių žmonių energiją aš pavadinu tiesiog judesio energija, kai žmogus juda vien tam, kad judėti, daro ką nors vien tam, kad daryti.
Ši energija turi vieną minusą. Jeigu žmogus „nori ką nors veikti“, atsiranda žmonių, kurie pasiūlo ką jiems veikti. Šitaip susiburia įvairios savanorių, aktyvistų grupės, užsiimančios įvairia veikla nuo pagalbos senukams iki jaunimo renginių organizavimo. Tačiau jei aktyvus žmogus atsiduria negerų idėjų turinčių žmonių įtakos zonoje, jie taip pat entuziastingai puola įgyvendinti tas negeras idėjas. Chunveibinai Kinijoje, Hitlerjugendas Vokietijoje ir komjaunuoliai Sovietų Sąjungoje buvo puikus to pavyzdys. (Nekalbu apie tuos, kurie įstojo per prievartą, kalbu apie tuos, kurie ten rado galimybę save realizuoti). Judėjimo energija akla, ji neturi krypties.
Trečiasis energijos šaltinis – noras
Yra žmonių, kurie nori padaryti vieną ar kitą dalyką ir dėl to keliasi anksti. Jie išmoks tai ko nemoka, iškęs tai kas nemalonu, gaus to ko reikia vien tam, kad padaryti tai, ką nori padaryti.
Net jei nėra judesio energijos, žmogus vis tiek judės į priekį nes jį ves noras. Net jei jam reikės išpildyti kokius nors reikalavimus, jis juos gali pamiršti ir apleisti, nes noro energija bus stipresnė. Štai kodėl žmogus turintis viziją ir norą gali dirbti per naktį, nevalgęs ir nemiegojęs. Štai kodėl jis dirba net jei dingsta entuziazmas, motyvacija, iškyla sunkumai. Nes nori pats – noro energija kyla iš žmogaus vidaus.
Ar Tau trūksta energijos?
Jei į klausimą atsakei teigiamai, skaityk toliau :)
Visų pirma niekada nėra taip, kad žmogus visiškai neturėtų energijos ir jėgų. Priešingu atveju jis nesikeltų iš lovos (taip būna kai rimtai sergi). Taigi, kokia yra Tavo energija? Kokios turi daugiausiai?
Ar eini į mokyklą|universitetą|darbą todėl, kad reikia? Kažkas liepė? Pasakė Tau ten eiti?
Ar eini todėl, kad negali sėdėti namie, tau trūksta veiklos?
O gal Tu nori mokytis ir išmokti, dirbti ir kurti?
Štai aš asmeniškai anksčiau buvau varomas reikėjimo energija. Viską darydavau todėl, kad buvau įsitikinęs, kad taip reikia, savo norus tiesiog ignoruodavau ir norų energija nesinaudojau. Judėjimo energijos niekada neturėjau daug, būdavau linkęs verčiau neveikti nieko nei ką nors veikti. Tačiau genamas milžiniškos baimės aš labai stengiausi išpildyti visus reikalavimus ir judėjau milžinišku greičiu. Vienu momentu supratau, kad atsidūriau kažkur ne ten. Norėtųsi, kad viskas būtų buvę kitaip.
Reikia suprasti kokios energijos Tu jau turi, kad galėtum atsakyti į klausimą:
Kaip rasti savyje naujos energijos?
Siūlau kelis principus kurie man asmeniškai suveikė. Išsirink tą kuris patinka ir išmėgink.
Norėk. Jei labai labai norėsi, visos tavo organizmo galios mobilizuosis. Taip judėsi nepaisydamas vidinės baimės ir išorinių sunkumų. Jei norėsi savo protu, sugalvosi būdų kaip pasiekti tai ko nori nepaisant visų Tavo trūkumų kuriuos turi. Jei norėsi kūnu, kiekvieną dieną padarysi nors po mažyti veiksmą vedantį noro link. Jei norėsi ir apie tai kalbėsi – atsiras kas tau padės tavo norą įgyvendinti.
Judėk. Neleisk sau nuobodžiauti. Įsprausk save į rėmą, verčiantį judėti. Užsirašyk į būrelius nors du kartus per savaitę, kiekvieną savaitgalį privalomai nors pusdienį praleisk ne namie. Taip protas įpras nuolatos galvoti, ką veikti toliau. Kūnas įpras judėti. O jei pasakosi kitiems apie tai, kad kiekvieną savaitgalį kur nors eini – atsiras kas norės eiti kartu su Tavimi arba pakvies Tave eiti kartu. Patikėk manimi, veiklumas yra įprotis, o ne įgimta savybė.
Pakeisk poreikių prioritetus. Ar tikrai tau būtinai reikia susitvarkyti kambarį? Būtinai reikia pasitikrinti feisbuką, nes neduok-dieve ką nors svarbaus praleisi ?? O gal tau būtinai reikia eiti sportuoti? O gal būtinai reikia išmokti dar vieną užsienio kalbą? O gal mirk-griūk reikia pradėti rašyti tinklaraštį, nes mintys kaupiasi galvoje, kuri, atrodo, tuoj perplyš? Jei jau vis vien kažko bijai, pradėk bijoti to kas Tave privers judėti ten, kur nori Tu.
Paversk poreikius norais. Ar tikrai tau reikia nevėluoti į darbą? Gal tu nori būti pavyzdingas darbuotojas ir gauti didesnį atlyginimą, todėl nori nevėluoti. Reikia išlaikyti egzaminą? O gal tu nori jį išlaikyti ir už tai gauti diplomą? Kai kurie reikėjimai iš tiesų yra užmaskuoti, pamiršti Tavo norai.
Bijok. Emocija – stiprus energijos generatorius. Bijok, kad jei nieko nedarysi, tavo noras liks neįgyvendintas. Bijok, kad jei nejudėsi pats ten kur nori, tave judėti privers kas nors kitas ir ten kur jam reikia. Bijok ir mobilizuosi savo protą, protas mobilizuos kūną. Bijok ir apie tai pasakok, žmonės tau padės, pasiūlys ką daryti kitaip.
Kalbėk. Papasakok žmonėms ko Tu nori, tik atsargiai – pasirink tuos, kurie patys turi energijos ir gali ja pasidalinti su Tavimi. Žmonės nuolatos keičiasi energija tarpusavy, vieni atima, kiti duoda. Eik pas tuos kurie duoda ir pasakok ko Tu nori, kaip judi, kokie Tavo poreikiai. Jie Tave pastums kai sustosi, nukreips kai pasimesi, įkvėps kai pristigsi motyvacijos.
O! Energija – neišsemiama tema! Ir man labai įdomi! Straipsnis turi tęsinį ir jis štai čia!