Kaip atrasti savo pašaukimą ir sužinoti ką veikti gyvenime? I dalis. Klausimai kurie iškrapštys šį atsakymą iš Tavo vidaus.
Ar žinai, ką Tu iš tiesų nori veikti gyvenime? Jei nežinai, nieko tokio, daug kas nežino. Jei Tu esi tarp jų, šis straipsnis kaip tik Tau. Pasidalinsiu bene populiariausiu įvairiausiose mokymo metodikose randamu būdu, kaip surasti savo pašaukimą ir sužinoti, ką Tu iš tiesų nori veikti gyvenime.
Vienetai, unikalūs individai turi tokį talentą žinoti, ko jie nori gyvenime ir visą laiką to siekti. Kaip mano buvusi istorijos mokytoja, kuri dar mokykloje žinojo, kad istorija yra jos pašaukimas. Oho, kaip ji mus kritikuodavo dėl neapsisprendimo! Visi kiti neturi supratimo, ką jie nori veikti gyvenime. Ir nežino, kaip tą supratimą įgyti.
Jei labai nekantrauji, gali pereiti iš karto prie klausimų apačioje, bet aš rekomenduoju skaityti apie viską iš eilės.
Tu viską jau žinai, jau dabar
Geroji naujiena yra ta, kad Tu viską žinai jau dabar. Aš jau rašiau, kas yra vidinė harmonija. Harmonija būna tada, kai Tavo mintys, veiksmai ir kalba dera su Tavo vidinėmis vertybėmis. Kitaip tariant, jeigu darysi tai, kas dera su vidinėmis vertybėmis, jausi, kad Tavo veiksmai dera tarpusavy be trinties ir prieštaravimų. Vadinasi, Tau reikia susivokti, kokios yra Tavo vidinės vertybės ir kokie šiame pasaulyje egzistuojantys veiksmai atitinka tas vertybes.
Kai tai susivoksi, tai ir bus tas pašaukimas. Kai pradėsi tai daryti, suprasi, kad būtent TAI nori daryti gyvenime. Nes TAI neprieštaraus vidinėms vertybėms, bet išreikš jas.
Juk jei dabar nežinai, ką nori veikti, vadinasi, kol kas darai tik tai, ką reikia prisiversti daryti. Kažkas Tavyje prieštarauja tam, ką dabar darai. O prieštarauja, greičiausiai, vidinės vertybės.
Tu žinai, tik pamiršai
Galbūt vaikystėje labiau klausei savo vidinių vertybių ir daugiau svajojai apie tai, ką norėtum veikti gyvenime ir galbūt netgi tai veikei. Tačiau nejučia pamiršai savo svajones. Kodėl taip atsitiko?
Na, tarkim bėgioji su žaisline raketa rankoje po kiemą, nes nori būti kosmonautu, bet nežinai, kaip juo tapti. Ai, tiek to, būsiu pardavimų vadybininku, nes žinau kaip juo tapti. Jei pasvajotum apie tai prieš renkantis studijas universitete – sužinotum, kad, galbūt, tapti kosmonautu įmanoma.
Arba, skaitai visas knygas iš eilės apie kosmoso tyrimus, nes svajoji tapti kosmonautu, bet sužinai, kad tai labai kenkia sveikatai (nuo nesvarumo retėja kaulai, nuo radiacijos galima apakti, nuo perkrovų dar kas nors pasidaro). Ai, tiek to, būsiu pardavimų vadybininku, nes tai nepavojinga. Bet gal ne skrydis į kosmosą Tave žavėjo, o nepažintų dalykų tyrinėjimas? Gal užtektų tapti astronomu? Reikėjo tik svajoti toliau.
Arba, dienų dienas kabi žemyn galva, nes svajoji tapti kosmonautu, bet Tavęs paklausia: Tu nori būti pardavimų vadybininkas ar programuotojas? Kabėjimas žemyn galva kaip ir nebetenka prasmės. Palaiminti tie, kas svajoja būti pardavimų vadybininkais!
Žinok, kad tai, ką nori veikti gyvenime įdomu tik Tau. Kitiems įdomu ką JIE nori veikti gyvenime. Kartais jų norai tokie dideli, kad vieni jie nepajėgūs savo norų įgyvendinti ir todėl jiems reikalingi pagalbininkai – pardavimų vadybininkai, programuotojai, šlavėjai, buhalteriai, kasininkai ir visi kiti. Galbūt Tavo pašaukimas padėti kitiems siekti jų svajonių? (Jie to norėtų ir pasiryžę už tai sumokėti.) Jei taip nėra, įsigilinus į kitų žmonių tikslus ir svajones, savosios ilgainiui pasimiršta.
Štai todėl mes su Tavimi ir esame tokioje situacijoje, kokioje esame ir tas svajones reikia iškrapštyti iš savo atminties užkaborių, nuvalyti dulkes, nuprausti ir pastatyti matomoje vietoje.
O Tu vis tiek judi pašaukimo link!
Kad ir kaip keistai tai skambėtų, bet tikrasis pašaukimas nesileidžia visiškai ištrinamas iš atminties. Jis tarsi maža ugnelė nuolatos rusenanti kamputyje, bet niekados neužgęstanti. Pūstelės gaivus vėjas ir ji gali užsiliepsnoti!
Kad ir ką gyvenime veiktum, Tavo pašaukimas vienose ar kitose vietose pasireiškia, nes tai ne kokia dirbtinė konstrukcija uždėta ant galvos, tai yra vidinės vertybės. Ir labai tikėtina, kad pakankamai dažnai priimi sprendimus pagal vidines vertybes. Tiesiog vieną ar kitą didelį gyvenimo sprendimą priėmei pagal kokias nors kitas vertybes ir išklydai iš kelio. O visi smulkūs sprendimai – pagal Tavo vertybes.
Vadinasi savo pašaukimo galima ieškoti čia pat, sau po nosimi.
Esi programuotojas, bet mėgsti kurti puslapių dizainą vietoj darbo su duombazėmis? Tai gal dizainas Tavo pašaukimas?
Esi pardavimų vadybininkas, bet savo įmonėje organizuoji vakarėlius? Tai gal renginių organizavimas yra Tavo pašaukimas?
Esi kosmonautas, bet nusileidęs į žemę rašai eiles? Tai gal literatūra yra Tavo pašaukimas, kosmosas tik įkvėpimo šaltinis?
Pašaukimas yra ne tai ką PRIVALAI daryti, pašaukimas yra tai, ko NEGALI nedaryti. Vis tiek ką nors tokio darai. Nejučiomis, lyg savaime.
Tai kaip viską ištraukti į dienos šviesą?
Šito tinklaraščio esminis bruožas yra klausimų uždavimas. Nes uždavus klausimą smegenys ima dirbti ir ieškoti atsakymo. Tas pats ir su pašaukimu, reikia užduoti klausimus, kad smegenys imtų dirbti ir ieškoti atsakymo.
Tu nesąmoningai, giliai širdyje (sieloje, pasąmonėje, smegenyse – vadink kaip Tau geriau) žinai savo pašaukimą, tačiau pamiršai, jis apsinešė dulkėmis. Ugnelė vos vos rusena.
Jei užduosi tinkamus klausimus, kurie supurtys Tavo vidų – nusipurtys dulkės. Jei savo viduje sukelsi skersvėjį – ugnelė suliepsnos kaip niekada dar neliepsnojo.
Tada beliks pakeisti savo gyvenimą.
Nenustebk, kad kai kurie klausimai bus provokuojantys, kalbės apie mirtį. Jie skirti supurtyti, pažadinti protą. Nenustebk, kad reikės knaisiotis savo vaikystės svajonėse arba dabartinėse veiklose. Juk vaikystėj Tu leidai sau daryti tai, kas veda Tave link pašaukimo, o ir dabar pašaukimas karts nuo karto prasiveržia į paviršių.
Nenustebk, kad atsakymų į šiuos klausimus nesugebėsi parašyti. Juk Tu pamiršai tuos atsakymus (kitaip šio straipsnio turbūt nė neskaitytum). Atsakymai grįžta po truputį.
Ir nenustebk, jei Tavo atsakymai keisis. Jei užduosi sau tuos pačius klausimus po 10 metų, atsakymai bus kitokie.
Instrukcija
Iš viso yra 52 klausimai suskirstytų į 15 kategorijų. Tie klausimai surinkti iš įvairių šaltinių (šaltinius kuriuos prisiminiau, surašiau apačioje, bet jų yra daugiau) arba sugalvoti mano.
Kiekvieną rytą (arba vakarą, kaip Tau geriau) imk po vieną klausimą (arba po kelis) ir raštu į jį atsakyk. Kuo daugiau prirašysi tuo geriau. Atsakymai turi būti spontaniški, kuo didesnė nesąmonė, tuo labiau apsimoka ją užsirašyti. Mūsų tikslas nėra ką nors pasakyti – mūsų tikslas yra išgirsti! Ir jei abejoji ar šį atsakymą reikia užsirašyti, tiesiog užsirašyk jį ir judėk toliau.
Negalvok KAIP tai padaryti, galvok KĄ nori daryti, KODĖL nori daryti.
Ir niekada niekada niekada nemeluok sau. Kitiems – prašom, kiek tik nori, bet niekada nemeluok sau ir nieko nenutylėk. Juk nori išgirsti, nori sužinoti? Tai nemeluok!
Kuo toliau, tuo labiau Tavo svajonės įsibėgės. Kuo toliau, tuo daugiau visokių idėjų, kas gi tas Tavo pašaukimas, turėsi. Netrukus savo svajones galėsi berti lyg Tau būtų šeši metai ir viskas prieš akis.
Paskui ims aiškėti, kurios svajonės iš to debesies yra pačios ryškiausios, jos tarsi susikondensuos.
Kai jau žinosi ką reiktų daryti – imkis veiksmo. Aš nežinau, kada Tau paaiškės ir kiek kartų turėsi atsakyti į visus klausimus. Užteks po vieną? Puiku! Reikės prasukti du ratus? Puiku! Reikės prasukti 10 ratų ir visa šita klausimų procedūra užtruks metus, bet už tai sužinosi, ką iš tiesų nori veikti gyvenime? Puiku.
Jeigu prieisi prie tokios keistos pozicijos, kad turėsi labai aiškias ir ryškias vertybes, bet nežinosi, kaip jas pritaikyti gyvenime, paversti veiksmais – skaityk antrąją straipsnio dalį.
Jeigu prieisi prie tokios gluminančios pozicijos, kad turėsi tiek daug ir tokių ryškių pašaukimų, kad visiems jiems neužteks valandų paroje – skaityk antrąją straipsnio dalį.
Jeigu šis metodas Tau šiaip nepatinka, bet vis tiek nori sužinoti, ką iš tiesų nori veikti gyvenime – skaityk antrąją straipsnio dalį.
O jei nenori sužinoti, ką iš tiesų nori veikti gyvenime, o tik sužinoti, ką veikti RYTOJ – skaityk antrąją straipsnio dalį.
Ir kai tik ateis suvokimas, kad TAI yra Tavo vertybė, TAI yra Tavo pašaukimas – sugalvok, koks kitas veiksmas Tave artina prie šio pašaukimo (plačiau apie idėjos perkėlimą į veiksmus čia). Atsakyk į klausimą – Koks kitas veiksmas, kurį galiu padaryti rytoj (kad ir koks mažiukas jis būtų) artina mane prie mano pašaukimo?
Jūsų dėmesiui – klausimai
Griebk sąsiuvinį ir pieštuką. Įsijunk muziką, užkurk smilkalų, susikurk magišką erdvę kaip tik Tu moki ir pasinerk į savo proto-sielos-širdies gelmes.
Klausimai yra sunumeruoti – vienas numeris, vienas klausimas. Mažesni klausimukai yra skirti užvesti ant kelio, paaiškinti.
(Gali atsisiųsti klausimus word formatu, jei Tau patogiau)
Baziniai klausimai
1. Ko aš noriu iš gyvenimo? Ar tai mano asmeninė laimė? Ar tai daryti gerą žmonėms? Ar tai sukurti šeimą ir užauginti vaikus? Ar tai ką nors sukurti, palikti po savęs, išreikšti save? Pinigai? Pinigai kaip lopeta ir grėblys – tai įrankis tikslams siekti, galbūt jų prireiks pakeliui.
2. Ką aš norėčiau pasakyti apie save? Kas aš? Jei rašai – rašytojas, jei lipi į kalnus – alpinistas, jei kolekcionuoji pašto ženklus – filatelistas, jei skaitai knygas – knygų mėgėjas. Kaip norėčiau atsakyti į klausimą „Ką Tu veiki gyvenime?“
3. Kas man yra sėkmė? Kada aš džiaugiuosi, kad man pasisekė? Kokius žmones laikau sėkmingais?
4. Kokios mano vertybės? Kokiais principais remiuosi priimant sprendimus? Kuo aš tvirtai tikiu?
Vaikystės norų prisiminimas
5. Kuo norėjau būti, kai užaugsiu? Ką tai iš tikrųjų reiškia, kokias savybes norėjau turėti, kokius veiksmus daryti?
6. Kokį vaikystės veiksmą norėčiau atkurti? Piešti? Žaisti su mašinytėmis? Kepti smėlio pyragus? Kodėl? Kokie šio veiksmo ekvivalentai man prieinami dabar?
Susivokimas, kur tas pašaukimas reiškiasi dabar
7. Kas man labiausiai patinka iš to, ką darau jau dabar? Kokios darbo funkcijos? Kokios pareigos namie, šeimoje? Kokios veiklos draugų rate? Vienumoje? (Aš galiu susirašyti viską, ką darau jau dabar, viską viską, o tada tiesiog išsirinkti mėgiamiausius dalykus).
8. Kada paskutinį kartą ką nors dariau negalvojant apie laiką? Galbūt net pamiršau pavalgyti? Kas tai buvo? Kodėl aš taip stengiausi? Koks buvo rezultatas?
9. Dėl kokios užvedančios minties paskutinį kartą negalėjau užmigti? Ką norėjosi bėgti ir čia pat daryti?
10. Kuo didžiuojuosi prieš kitus ir save? Kodėl?
11. Kada paskutinį kartą ką nors padariau geriau, nei iš manęs tikėjosi kiti? Kodėl?
12. Ką kiti man sako, kad darau gerai? Kokios mano geriausios savybės kitų žmonių nuomone? (Aš galiu paklausti, parašyti el. laišką ar paskambinti, ir paklausti bent trijų žmonių – ką aš darau geriausiai, kokios geriausios mano savybės?)
Tiesiog įdomu
13. Apie ką skaitau knygas, ieškau informacijos internete? Apie ką šiaip smalsu? Kokį žurnalą griebčiau nuo prekystalio pirmą?
14. Apie ką išmanau tiek, kad galėčiau daryti pranešimą ir aiškinti kitiems? Apie ką galėčiau parašyti knygą ar pasakoti televizijos laidoje?
15. Apie ką mėgstu diskutuoti, kokias tiesas įrodinėti?
Įkvepiantys žmonės ar personažai
16. Kas mane labiausiai įkvepia? Kodėl? Kokias savybes tas asmuo turi, kokius veiksmus atlieka? Kurios savybės ar veiksmai labiausiai įkvepia?
17. Kam aš labiausiai pavydžiu? Ką norėčiau turėti ar mokėti, ką turi ar moka tas asmuo?
18. Kieno pasekėju norėčiau būti? Pas ką norėčiau eiti mokytis, jei bet kas priimtų (jei net kalba neribotų)?
19. Kokie žmonės norėčiau, kad mane suptų? Kokias savybes jie turi turėti, kokius veiksmus turi atlikti?
Pastangos dėl kitų
20. Už ką žmonės man dažniausiai dėkoja?
21. Ką norėčiau padaryti kitų žmonių labui? Artimiausių žmonių labui? Lietuvos žmonių labui? Pasaulio žmonių labui?
22. Ką naudingo moku, kokie mano gebėjimai labiausiai praverčia kitiems žmonėms?
23. Už ką norėčiau, kad žmonės man mokėtų pinigus?
Privalomas judėjimas
24. Kokį darbą daryčiau už dyką, laisvu laiku, jei tik būtų galimybė daryti bet ką, bet būtinai reiktų ką nors daryti?
25. Jei namie galėčiau tik permiegoti, o visą kitą laiką privalėčiau būti išėjęs – kur norėčiau eiti ir ką daryti? Stovyklauti miške? Ko nors mokytis? Savanoriauti? Šokti gatvėje?
Pasaulio negerovės
26. Kas labiausiai nervina šiame pasaulyje ar žmonėse apskritai? Dėl ko labiausiai nerimauju? Karas? Badas? Nelygybė? Neišsilavinimas? Kvailybė? Pyktis ir agresija?
27. Ką pasaulyje ar žmonėse taisyčiau, jei gaučiau neribotus resursus? Nesvarbu kaip – kelčiau revoliuciją, implantuočiau mikroschemas visiems žmonėms į smegenis ar atimčiau iš visų mobilius telefonus.
JOKIŲ „BET“
28. Laimėjau loterijoje šimtą milijonų eurų. Nuo to momento praėjo trys mėnesiai. Ką darau ir kur leidžiu pinigus RYTOJ? Nuo ryto iki vakaro.
29. Ką daryčiau, jei turėčiau tokį palaikymą, kad aplinkiniai žmonės man tiesiog neleistų suklupti pakeliui? Kuo užsiimčiau, kokių tikslų siekčiau?
30. Ką norėčiau veikti kas dieną, jei bet kas būtų įmanoma? Kas savaitę? Kas mėnesį? Kas metus? Jei bet kas būtų įmanoma.
31. Jei galėčiau tris metus iššvaistyti veltui, be jokių įsipareigojimų, kokius tris skirtingus darbus norėčiau išbandyti?
32. Ką daryčiau, jei absoliučiai pasitikėčiau savimi ir kitais?
Kentėjimas neišvengiamas
33. Koks skausmas ir kentėjimas man yra priimtinas? Ką aš sugebu ištverti, ko kiti žmonės ne?
34. Į kokias nepatogias situacijas sutinku save pastatyti, kad tik pasiekčiau to, ko noriu gyvenime?
35. Dėl ko jau dabar sutinku aukoti valgį ir miegą?
36. Kokių dalykų sutinku, kad būtų tiek daug, kad jau per sunku susidoroti? Verslo užsakymų? Kelionių po pasaulį? Koncertų? Draugų?
37. Kokia veikla yra tokia nuobodi, kad daug kas jos neištveria, bet man vis tiek patiktų ir norėčiau daryti? Treniruotės sporto salėje? Sąskaitų apskaita? Salotų pjaustymas? Kodekso skaitymas?
Mirtis neišvengiama
38. Jei šiandien sužinau, kad mirsiu po metų, ką darau rytoj? Po savaitės? Kaip praleidžiu paskutinius metus?
39. Teroristai nori mane nušauti, o aš maldauju, kad leistų paskutinę dieną pagyventi. Jie klausia „O ką per tą dieną veiksi?“ Ką aš atsakyčiau sau? Tarkim, kad išleistų bet kur, tačiau mirtis neišvengiama.
Po mirties
40. Ką norėčiau, kad apie mane sakytų po mirties? Matė visas „Breaking bad“ serijas? Įkopė į Everestą? Užaugino tris vaikus? Uždirbo tris milijonus? Buvo geras žmogus? Visada šypsojosi?
41. Už ką noriu, kad mane prisimintų? Kas noriu, kad mane prisimintų?
42. Ką noriu po savęs palikti? Krūvą pinigų? Veikiančius verslus? Pastatytą namą? Užaugintus vaikus? Eilėraščių knygą?
Platus gyvenimo aprašymas
43. Kaip įsivaizduoju save po 10 metų IDEALIU atveju? Ką veikiu? Su kuo bendrauju? Kur esu? Kas mane supa? Kaip jaučiuosi?
44. Kas bus po 10 metų, jei tęsiu tai, ką darau jau dabar ir nieko nekeisiu? Ką veiksiu? Su kuo bendrausiu? Kur būsiu? Kas mane sups? Kaip jausiuos? Ką galėjau pakeisti prieš 10 metų, bet nepakeičiau?
Prisipažinimai
45. Ko norėčiau, bet bijau? Ko norėčiau, bet nežinau kaip padaryti?
46. Kas konkrečiai gyvenime nepatinka, bet nesiryžtu arba nežinau kaip pakeisti?
Maži pozityvūs klausimėliai vedantys link konkrečių veiksmų
47. Apie ką norėčiau išdidžiai pasakyti – „aš tuo užsiimu jau 5 metus!“
48. Ką norėčiau daryti kiekvieną dieną po valandą?
49. Ką norėčiau naujo išmokti?
50. Iš to, ką darau jau dabar, ką norėčiau daryti daugiau?
51. Su kokiais konkrečiais mano šalyje gyvenančiais žmonėmis norėčiau susipažinti? Kokioms bendruomenėms priklausyti?
52. Ką daryčiau, jeigu man būtų vienodai kitų žmonių nuomonė ir leisčiau sau būti savimi? Leisčiau sau turėti neambicingas ir nuobodžias svajones?
Veiksmas
Ir kai tik ateis suvokimas, kad TAI yra Tavo vertybė, TAI yra Tavo pašaukimas – sugalvok, koks kitas veiksmas Tave artina prie šio pašaukimo. Atsakyk į klausimą – Koks kitas veiksmas, kurį galiu padaryti rytoj (kad ir koks mažiukas jis būtų) artina mane prie mano pašaukimo? Užduok sau šį klausimą kiekvieną dieną, kol viskas įsivažiuos.
Kaip aš galiu pradėti daryti tai, kas yra mano pašaukimas, koks planas? Ir jeigu nežinai kaip, sugeneruok 10 bet kokių idėjų, net jei jos kvailos ir fantastinės. Svarbu ne kokybė, o kiekybė. Pirmasis bandymas bus absurdiškas, todėl kitą dieną sugeneruok dar 10 idėjų, kaip pradėti daryti tai, kas yra Tavo pašaukimas. Jei ir šis bandymas absurdiškas, kitą dieną sugeneruok dar 10 bet kokių idėjų. Užstrigai? Padaryk pertrauką, paieškok informacijos ir įkvėpimo internete, paklausk žmonių. Tada vėl grįžk generuoti idėjų, kol galų gale sugebėsi pasirinkti kurią nors vieną.
Sėkmės ir kantrybės!
Tikiu, kad šis klausimų rinkinys yra vertingas, nes padėjo ir man susikonkretinti kai kuriuos dalykus apie save. Tikiu, kad didžioji dauguma žmonių nežino ką iš tiesų norėtų veikti gyvenime, net jei jau veikia tai ką norėtų.
(Primenu, kad gali atsisiųsti klausimus word formatu)
Ir dar šis straipsnis turi antrą dalį. Joje dalinuosi metodika, kuri yra paprastesnė ir sudėtingesnė ir kurią sukompiliavau pats, remdamasis įvairiomis filosofijomis. O čia pateikti klausimai daugiausiai buvo nukopijuoti iš įvairių šaltinių, dalį kurių pateikiu žemiau:
Knyga „Quiet. The power of introverts in a world that can’t stop talking“, parašė Susan CAIN.
Knyga „Think and grow rich“, 1937 metais parašė Napoleon HILL.
Nuotaikingas Lino MATULIO youtube.
Scott DINSMORE blogas.
Mark MANSON blogas.
Įvairios TED kalbos.
Ir kiti.