10 filmų kurie padeda sužinoti savo pašaukimą
Visiems ieškantiems savo vietos gyvenime turiu ypatingą pasiūlymą!
Pasiūlymas toks – ieškokite įkvėpimo mene. Kas gi kitas, jei ne menininkai sugeba perteikti sausas filosofines idėjas taip, kad žmonės jas suprastų ir pamėgtų? Kas gi kitas, jei ne menininkai padeda mums įsijausti į tokias situacijas, kokiose galbūt niekada gyvenime neatsidursime?
Štai kodėl menininkai greitai tampa represijų ir režimo aukomis. Štai kodėl meniškos idėjos taip laukiamos reklamos versle.
Siūlau pasinaudoti meno teikiamomis galimybėmis renkantis savo pašaukimą. Kviečiu pažiūrėti 10 filmų, kurie galbūt padės įsijausti į kitų žmonių gyvenimus, o ši patirtis padės geriau suprasti save. Šie filmai galbūt lengvai suprantamomis pavers sudėtingas filosofines idėjas. Galbūt pamatysi juose savo pašaukimą, nors ir netiesiogiai.
Taigi – filmai apie pašaukimą.
Jie sunumeruoti patogumo dėlei, eiliškumas jokios reikšmės neturi.
1. Andrejus Rubliovas (Андрей Рублёв, Sovietų Sąjunga, 1966, rež. A. Tarkovskis)
(filmo anonsas)
Turbūt nėra kino istorijoje sukurto geresnio filmo apie pašaukimą kaip šis pasakojimas apie legendinį Rusijos ikonų tapytoją Andrejų Rubliovą. Šiame filme pamatysime, kaip nepaprastą talentą ir pašaukimą turintis žmogus jį užgniaužia, nustoja tapyti, duoda tylos įžadus ir užsidaro vienuolyne. Tuo tarpu kaimo vaikis, neturintis jokio pašaukimo apsiima miestelio bažnyčiai nulieti varpą.
Kai pažiūrėsi, paklausk savęs: ar aš neužgniaužiu savo talento, kaip Andrejus Rubliovas? O gal aš imuosi grandiozinio projekto, apie kurį mažai suprantu, kaip tas kaimo vaikis?
2. La Troškinys (Ratatouille, JAV, 2007, rež. B. Bird, J. Pinkava)
(filmo anonsas)
Šis smagus ir nuotaikingas filmas turi plika akim nematomą siužetą. Tai yra pasakojimas apie paslėptą talentą ir kaip tas talentas vis ieškojo vietų išlįsti į paviršių. Filme galima stebėti, kaip žiurkės potraukis gaminti maistą ir ypatingas talentas pajausti skonius buvo laikomas paslaptyje, kaip koks nereikšmingas hobis, vėliau nesuprastas, vėliau nemokšiškai išnaudojamas žiurkių bendruomenės gerovei, dar vėliau buvo paslėptas po nevykėlio virėjo kepure.
Kai pažiūrėsi, paklausk savęs: kur dabar pasireiškia mano slapti talentai? Ką aš slepiu nuo savęs ir kitų?
3. Mano gyvenimo žuvis (Bigfish, JAV, 2003, rež. T. Burton)
(filmo anonsas)
Tai magiškas filmas apie paprasto žmogaus gyvenimo istoriją. Tokio, kuris neturėjo jokių talentų ar paslėptų ypatingų savybių, tačiau kuris nugyveno paprastą gyvenimą kupina magijos. Gyvenimą, kuriame jis sutiko ir milžiną, ir vilkolakį, ir galų gale savo gyvenimo meile. Jam gimė sūnus, kuris užaugęs tapo labai pragmatiškas ir jokiomis tėčio pasakomis netikėjo. Juk milžinų nebūna!
Kai pažiūrėsi, paklausk savęs: galbūt mano gyvenimo istorija panaši į magišką pasakojimą jau dabar? Ką papasakosiu savo vaikams, jei pasakosiu Bigfish stiliumi?
4. Huo Juan Džia (The Fearless, Huo Yuanjia, 霍元甲, Honkongas, 2006, rež. R. Ju)
(filmo anonsas)
Tai yra vienas gražiausių matytų rytų kovos menų filmų, kuriame vaidina Džetas Li. Aktorius įkūnija tikrai gyvenusią asmenybę – kovos menų meistrą Huo Juan Džia, kuris XX a. pražioje Kinijoje populiarino rytų kovos menus. Pasirodo, tą reikėjo daryti ir Kinijoje.
Filme pamatysime, kaip mušeika ir peštukas Juan Džia praranda viską ką turėjo ir kodėl po to savo destruktyvų pomėgį muštis sugeba transformuoti į prasmingą veiklą, keliančią kinų nacionalinę savimonę.
Kaip pažiūrėsi, paklausk savęs: ar man nereikėtų padaryti pertraukos ten, kur labiausiai stengiuosi?
5. Forestas Gampas (Forrest Gump, JAV, 1994, rež. R. Zemekis)
(filmo anonsas)
Šis jau klasika tapęs Holivudo filmas pasakoja apie protiškai šiek tiek atsilikusį, taigi ne tik talentų neturintį, bet ir trūkumą turintį žmogų. Jis visą gyvenimą stengėsi bėgti ir tai jam neblogai sekėsi. O kadangi buvo protiškai atsilikęs, nemokėjo apgauti ir buvo nuoširdus.
Kai pažiūrėsi, paklausk savęs: o jei aš tiesiog nuoširdžiai stengsiuos?
6. Jei paklausytum atidžiau (Whisper of the Heart, Mimi o sumaseba, 耳をすませば, Japonija, 1995, rež. J. Kondo, Studio Ghibli)
(filmo anonsas. Deja reik žiūrėti su subtitrais, nes amerikoniška anonso versija akcentuoja ne tai kas svarbu)
Tai yra vaikiškas japoniškas multikas. Bet ar ne vaikai yra tie, prieš kurių akis visi gyvenimo sprendimai. O kodėl nesugrįžus į vaikystę ir nepažiūrėjus šio nuostabaus filmo, apie mergaitę, kuri mąsto, kad nori būti rašytoja. Ji vis rašinėja daineles, apsakymus apie katiną. Rašinėja tol, kol nesutinka berniuko, kuris gamina smuikus ir ketina važiuoti mokytis šio amato į Italiją.
Kai pažiūrėsi, tiesiog padaryk tai ką nori padaryti. O tada paklausk savęs: ar aš tikrai noriu tai daryti toliau?
7. Rašalas (Ink, JAV, 2009, rež. J. Winans)
(filmo anonsas)
Šis filmas įžymesnis ne tuo, kad yra geras, o tuo, kad buvo sukurtas nepriklausomų kino kūrėjų ir populiariu tapo grynai torentų dėka.
Jame pasakojama iš pažiūros labai paprasta istorija, apie žmogų, kuris vardan karjeros pamiršta šeimą. Filmas fantastinis – pikti demonai anapusiniame pasaulyje kaunasi su gerosiomis dvasiomis ir joms vis maišosi susikūprines išsigimėlis su didžiule nosimi. Kai žmogaus dukra patenka į ligoninę, jam tenka rinktis su kuriais susidėti – gerosiomis dvasiomis ar blogaisiais demonais.
Filmas sukelia prieštaringų minčių – ar tikrai žmogus turi gyventi pagal visuomenėje priimtą modelį? Ką propaguoja šis filmas? Tikrąsias vertybes ar visgi gina visuomenės priimtą modelį, kuris modeliui nepaklūstantį vaizduoja išsigimėliu?
Kai pažiūrėsi, paklausk savęs: ar tikrai įsipareigojimai svarbesni už pašaukimą? Ir nepamiršk – teisingo atsakymo nėra. Juk ne visada šeima yra pašaukimas. Ne visada pašaukimas yra karjera.
8. Matrica (The Matrix, JAV, 1999, rež. L. ir A. Wachowski)
(he is beginning to believe)
Daug kartų matytas ir visiems puikiai žinomas mokslinės fantastikos ir veiksmo filmas turi ką mums pasakyti ir apie pašaukimą. Kaip atsitiko, kad Neo iki pat filmo pabaigos niekaip nesuprato, kad jis yra tas „The One“? Kodėl turėjo mirti senasis Neo, kad gimtų naujasis?
Tu jau matei šį filmą. Taigi, paklausk savęs: ar man kas tvirtinta, kad aš turiu pašaukimą? Kas manyje turi numirti, ko turiu atsisakyti, kad pašaukimas pradėtų skleistis?
9. Brazilija (Brazil, D. Britanija, 1985, rež. T. Gilliam)
(labai smagus filmo anonsas)
Šis pilkas ir ironiškas futuristinis filmas pasakoja apie absoliučiai neambicingą įstaigos klerką, neturintį jokių rimtų svajonių, jis tik sapnuoja save su sparnais skrajojantį padangėse. Kas turėjo pasikeisti, kad staiga šis nuobodus žmogus pradėtų siekti karjeros? Kad pradėtų priešgyniauti totalitarinei santvarkai? Kad leistųsi į nuotykį savo pilkame pasaulyje, … kuris nė iš tolo neprimena spalvingosios Brazilijos.
Kai pažiūrėsi, žinosi ko trūksta, kad gyvenimas pradėtų judėti ir keistis.
10. Raganaitės Kiki siuntų pristatymo tarnyba (Kiki’s delivery service, Majo no takkyūbin, 魔女の宅急便, Japonija, 1989, rež. H. Mijazakis, Studio Ghibli)
(filmo anonsas)
Dar mielesnis ir dar gražesnis japoniškas multikas apie netikėtą labai apibrėžto ir aiškaus pašaukimo realizaciją. Raganaitė Kiki, puikiai skraidanti ant šluotos, sugalvoja … šitaip gabenti skubias siuntas. Kaip jai tai sekėsi pamatysi jeigu nepasididžiuosi ir pažiūrėsi vaikišką filmą.
Kai pažiūrėsi, paklausk savęs: kaip netradiciškai galėčiau panaudoti savo pomėgius ir natūralius talentus?
Bonusas!!! – vienuoliktasis filmas.
11. Šventasis kalnas (The Holy Mountain, Meksika, 1973, rež. A. Jodorowsky)
Dvasingo, bet šokiruojančio kino genijus A. Jodorowsky Meksikoje už Džono Lenono pinigus sukūrė filmą, tuo metu tapusį brangiausiu filmu Meksikos istorijoje. Filmas buvo filmuotas anglų kalba, nes buvo aišku, kad Meksikoje jį tikrai iš karto uždraus rodyti. Ir uždraudė. Jei sudomino filmas El Topo apie kurį jau rašiau, sudomins ir šis.
Filme pasakojama metaforiška alchemijos kupina istorija apie tai, kaip įvairių sričių specialistai, nuo ekonomisto-finansininko iki vagies, nuo kareivio iki architekto kopia į šventąjį kalną. Juos lydį alchemikas ir po truputėlį padeda kiekvienam atskleisti savo gerąsias ir blogąsias savybes, nugalėti baimes ir atrasti savo gyvenimo kelią.
Jis verda šūdo gabalą, verda ilgai, kol šis pavirsta aukso gabalu. „Jei iš tavo šūdo padariau auksą, tai ką galiu padaryti iš tavęs?“
„Mokytojau, metas eiti!“ – sako vagis. „Jei tu žinai kada eiti, tau nereikalingas mokytojas“ – atsako alchemikas.
Jei pažiūrėsi filmą ir tavęs nešokiruos kaip žmogus valgo Jėzaus Kristaus veidą, kaip senis dovanoja savo akį nepilnametei prostitutei ar šūdo virimo scena, klausimų liks gerokai mažiau – alchemikas viską pasako.
Kad ir ką pasirinktum – gero žiūrėjimo!
Dažnai neįmanoma suvokti, ką filmo autorius iš tiesų turėjo omenyje, bet filmas abstrakčioms idėjoms Tavo galvoje gali suteikti formą. Jeigu Tau atrodo, kad supratai ką iš tikrųjų norėjo pasakyti autorius, vadinasi supratai ką iš tikrųjų galvoji, bet ne daugiau. O tai yra gerai.
P.S.
Jeigu žinai dar kokių gerų, stogą raunančių, vertybes supurtančių ir gyvenimo kryptį parodančių filmų – pasidalink komentaruose, mums visiems įdomu. Tiems kas matė prisiminti, o tiems kas nematė pažiūrėti. Ačiū!