Kaip keisti pasaulį? Instrukcija.
Tau greičiausiai teko išgirsti frazę „pakeisk pasaulį“ (change the world), jeigu nors kiek žiūrinėji motyvacinius ar įkvepiančius paveiksliukus internete. Change the world by doing this, change the world by doing that, ir vis kur buvęs kur nebuvęs išlenda Styvas Džiobsas įbedęs reikšmingą žvilgsnį į skaitytoją, tarsi klausiantis: „O ką tu pakeitei pasaulyje?“. Suprask, jei nepakeitei nieko, tai tavo gyenimas, nieko vertas.
Šiaip jau sutinku, pokyčiai reikalingi, tačiau pati frazė paskutiniu metu yra įgijusi labai iškreiptą reikšmę. Neretai susiduriu, kad frazė vartojama norint apibūdinti tam tikras konkrečias veiklas: žmonių mokinimas kaip gyventi, motyvacinių seminarų vedimas, jogos užsiėmimų vedimas ir panašiai (naujieji Budos ir Jėzūs ir Mahometai); verslas – parduodame kokią nors pasaulį keičiančią prekę ar paslaugą (naujieji Džiobsai ar Geitsai ar Brensonai); savanorystė – (naujosios Motinos Teresės, prie šitų ir Gandis tinka). O jei tavo savanoriška veikla pavirsta verslu, kuri yra ne kas kita, kaip žmonių mokinimas, tai pasaulis mainosi po Tavo kojomis. Šitam požiūryje daug tiesos, bet jis neišbaigtas.
Man kyla tokie klausimai – kodėl važiavimas į Vietnamą mokinti vaikų anglų kalbos yra pasaulio keitimas, o Lietuvoje tai jau ne? Kada verslas yra pasaulio keitimas, o kada „pinigų kalimas“ ir „darbuotojų išnaudojimas“? Ar tikrai bet koks postringavimas apie gyvenimo tiesas (kaip kad šis tinklapis) yra pasaulio keitimas?
Kaip visada – pradedu nuo apibrėžimų
Kaip visada, jie nebus iki galo teisingi, jie reikalingi tam, kad pajėgtume atsakyti į klausimą.
Kas yra pasaulis?
Jei išnyktų absoliučiai visi dalykai ir liktų tik Tavo arbatos puodelis, tai kas tada būtų pasaulis? Taip, tas arbatos puodelis ir būtų pasaulis. Kitaip tariant, bet kas gali būti pasaulis, susiklosčius palankioms aplinkybėms.
Kol kas laikysiu, kad pasaulis yra visa tai ką mes žinome. Žinome, kad yra Saulė, planetos, žmonės, mintys, idėjos, emocijos, fizikos ir biologijos dėsniai ir daug kitų detalių, kurios susijungia ir gaunasi kokybiškai nauja sistema – pasaulis.
Pasaulyje yra daug detalių, vadinasi negali pakeisti visko iš karto, nebent esi Dievas, tada galima būtų tiesiog viską perkurti nuo nulio.
Vadinasi, reikia keisti po gabaliuką. Bet juk nepadarysi, kad toks gabaliukas kaip E=mc kvadratu, staiga pavirstų E=mc kubu. Vadinasi tikrai gali keisti ne bet ką.
Tai nuo ko pradėti?
Tarkime, kad esame maksimalistai ir norime pakeisti kuo daugiau pasaulio. (nes jei nesvarbu ką keisti, tai galima pradėti nuo bet ko, kas pirma šauna į galvą).
Vadinasi, reikia pradėti nuo to, kas turi tokius privalumus:
1) pakeisti yra lengva ir greita.
2) pakeitus, pokytis savaime sklis toliau.
Kas geriausiai spinduliuoja pokyčius? Aš žinau tris dalykus, kas žino daugiau, gali papildyti:
1. Žmonės, pasakodami vieni kitiems būtas ir nebūtas istorijas.
2. Internetas, po kurį labai greitai plinta visokio plauko žinutės.
3. Žiniasklaida, kurios transliuojama produkcija vis dar daro didelę įtaką žmonėms.
Beje, dar galima padegti mišką (ugnis sklis toliau), sukurti savaime besidauginančių robotų armiją ar išrasti naują maisto produktą, dėl kurio persikvalifikuos visi dešrų fabrikai. Bet mums reikia ko nors lengvo, kas tiktų Tau ir man.
Taigi, žmonės, internetas ir žiniasklaida gali būti apibūdinti vienu žodžiu – žmonės. Jie lengvai prieinami ir pokytį nešasi su savimi toliau.
Tai nuo kurių žmonių pradėti?
Ieškom to, kas lengviausia ne todėl, kad norime lengvos užduoties, o todėl, kad pokytis būtų kuo didesnis.
Vietnamo vaikai? Nesakau, kad blogai, bet ne kiekvienam.
Artimieji? Ar jie tikrai taip lengvai pasiduoda keitimui? Nesipriešina? Tikrai nereikia tų tėvų ir vaikų ar sutuoktinių konfliktų.
Tie, kuriems reikia pagalbos? Savanorystė gerai, labai gerai, bet dažnai ji padeda tiems žmonėms, kurie toliau nebūtinai bus pajėgūs padėti kitiems. (O mes gi maksimalistais apsiskelbėm).
Pradėk nuo savęs
Kad ir kokį pasaulio keitimo būdą pasirinksi, vis tiek reikės pradėti nuo savęs.
Eisi mokyti kitų? Ar tikrai turi pakankamai žinių savo srityje? Ar tikrai moki mokyti? Pirma išmok, tada mokyk. Rašysi tinklaraštį? Ar tikrai turi ką parašyti? Pirma skaityk, paskui rašyk. Kursi verslą? Ar tikrai turi visas reikiamas savybes verslininkui? Gal reikia su kuo nors pasikonsultuoti? Eisi savanoriauti? Ar tikrai Tave elektrifikuoja mintis apie pagalbą ir atsidavimą kitiems? Gal pirma rikia įveikti savanaudiškumą ir pinigų troškimą?
Visąlaik bus reikalinga atlikti tam tikru veiksmus, kad sužinoti, išmokti, įgyti įgūdžius ar savybes. Neparduosi pasaulį keičiančios prekės, jei netapsi verslininku. Neišmokinsi žmonių teisingai gyventi, jei nesužinosi kaip tai daroma.
Be to, save pakeisti yra lengviau nei bet kurį kitą žmogų.
P.S. Jei jau pradėjai nuo savęs, gali judėti toliau ir keisti aplinką – aš čia tik pradžiamokslį rašau.
Jei nežinai nuo ko pradėti – pradėk nuo savęs.
Visi aplinkui pikti? Nepyk ant jų, o spinduliuok aplinkui meilę ir atjautą. Galbūt ir jie pasikeis.
Visi nelaimingi? Neliūdėk dėl to, bet surask kuo džiaugtis. Galbūt galėsi savo džiaugsmu pasidalinti su kitas.
Visi kvaili? Pradėk mokytis. Visi neturtingi? Eik užsidirbti.
Televizorius transliuoja nesąmones? Skaityk knygas. Prekybininkai pardavinėja pigų šlamštą? Nepagailėk pinigų ir laiko kokybiškoms prekėms rasti.
Visa tavo aplinka yra niekam tikusi, demotyvuojanti ir nervininanti? Pradėk judėti iš tos aplinkos. Neleidžia? Susikurk ramybės vietelę nors savo galvoje. Ir žiūrėk, kaip gerosios bangos užvaldys tavo kūną, tada pradės persiduoti artimiems žmonėms ir sklis vis toliau ir toliau. Net nepamatysi kur. Arba neatstiks taip – visaip gali būti, būkim realistai. Bet nors vienam žmogui bus gera – Tau.
Pasaulio keitimo instrukcija
1. Sugalvok ką pasaulyje nori keisti.
2. Pradėk keisti tai savyje.
3. Rodyk pavyzdį, tegu kiti mato.
4. Kiti užsikabins ir paprašys pamokyti, parduoti ar padėti.
5. Kiti Tavo žinutę skleis toliau.
Išbandžiau – man veikia. Atrodo stebuklas, kai kiti žmonės ima norėti daryti tai ką Tu darai ir prašyti daryti tai toliau, „paorganizuoti veiklų“ ir panašiai.
Taigi, ne kalbomis, o darbais ir asmeniniu pavyzdžiu keiskime pasaulį. Gandis yra pasakęs – būk tas pokytis, kurį nori sukurti.
Bloga žinia
Taip, teisingai perskaitei. Nieko kas aukščiau aprašyta daryti nereikia.
Mes dar nebaigėme kalbėti apie apibrėžimus. Dar nesužinojom ką reiškia „pakeisti“?
Pakeisti – tai reiškia padaryti kitokiu nei buvo prieš tai.
Tu tai darai nuolatos, kiekvieną akimirką. Kai ką nors suvalgai – to daikto nebelieka. Kai įkvepi – pasaulyje sumažėja deguonies. Kai išvažiuoji į gatvę su automobiliu – pakeiti daugybės žmonių judėjimo trajektorijas. Kai gimsti – pakeiti savo tėvų gyvenimus iš esmės.
Dar blogiau – pasaulis ir taip visą laiką kinta pats be Tavo žinios. Kiekvieną akimirką kas nors gimsta ir miršta. Akcijų kaina kyla ir krinta, išleidžiama ir uždirbama milijardai pinigų. Prasideda ir baigiasi lietus, potvynis, cunamis, ugnikalnio išsiveržimas. Kiekvienu momentu Žemėje kažkur prasideda, o kažkur baigiasi diena. Ką čia dar galima keisti? Kam to reikia?
Jei vis dar nori ką nors keisti – pirmyn, kodėl gi ne? Du klausimai Tau atsakyti – kodėl gi taip? ir kodėl gi ne?
Kodėl visgi taip.
Savo pavyzdžiu Tu keiti pasaulį kiekvieną akimirką. Net jei galvoji, kad nekeiti ir net jei galvoji, kad visai nenori to daryti. Net jei visą laiką tik sėdi namie, kažkas Sodroje skaičiuoja tavo mokėtiną sveikatos draudimo įmoką. Galbūt, kas nors kitas gyventų bute kuriame gyveni. Gal kas įsigytų jį spekuliaciniais tikslais. Keiti pasaulį kiekvieną akimirką. Kadangi jau vis tiek tai darai, geriau daryk tai sąmoningai ir pasirink gerą, prasmingą žinutę.
Gero keitimo!