Kokias knygas skaityti?
Spėju, kad mėgsti skaityti įvairias knygas apie gyvenimo filosofiją (psichologiją, dvasingumą, augimą, tobulėjimą), sprendžiu iš to, kad atsidarei šį straipsnį ir žinai šį tinklaraštį. Aš taip pat mėgstu skaityti, taigi pasidalinsiu pagrindinėmis gyvenimo filosofijos knygomis, kurias mano nuomone būtina perskaityti kiekvienam.
Bet prieš šokant prie knygų – keli svarbūs momentai.
1. Kiekis
Visų pirma neduosiu ilgo 20 knygų sąrašo, nes kitaip šis straipsnis praras savo prasmę – aš noriu pasiūlyti svarbiausias knygas, kurias mano nuomone būtina perskaityti kiekvienam. Tikrai taip nebūna, kad būtina perskaityti 20 knygų, kiekviename sąraše dažniausiai yra kelios esminės, o visos kitos tik tam, kad sąrašo ilgis būtų koks nors gražus skaičius.
Be to, pamačius labai ilgą sąrašą pagalvosi: „ai kiek čia daug skaityti“ ir neskaitysi nieko, nes bus sunku išsirinkti. Kai sąrašas trumpas, galbūt iki pilno komplekto tetrūks tik vienos kitos knygos.
Čia bus viso labo 5 knygos, bet jos esminės, tarsi gyvenimo filosofijos kamienas. Galima skaityti ir daugiau, bet tai bus tarsi papildomos šakos išaugančios iš to kamieno.
2. Įsigilinimas
Skirtingai nei daugumai atrodo, aš neskaitau taip jau daug tų knygų. Aš jas skaitau nuolatos, bet gana lėtai, po kelis puslapius per dieną, išsirašinėdamas citatas, o paskui vėl perskaitydamas ką išsirašiau. Tai tikrai vyksta lėtai.
Yra du požiūriai į knygų skaitymą, vienas tvirtina, kad būtina skaityti kuo daugiau ir pažinti klausimą iš kuo daugiau įvairių pusių, kitas sako, kad būtina skaityti kuo lėčiau ir kuo giliau įsigilinti į esmę to kas norima pasakyti. Jeigu verslui, marketingui, finansams labiau tinka pirmasis požiūris, ten iš tikrųjų daug skaityti yra gerai, tai gyvenimo filosofijai labiau tinka antrasis – jei radai knygą kuri patiko (surezonavo su natūraliu Tavo vidaus… hm… kaip čia pavadint… minčių fonu), skaityk dar kartą, atversi naują jos sluoksnį.
Dėl to aš knygų skaitau mažai, bet labai į jas įsigilinu.
3. Paprastumas
Mano siūlomas knygų rinkinys nėra mano asmeninės gyvenimo filosofijos kamienas, tačiau yra labai svarbios atšakos (nr. 3 yra ypač svarbi). Kodėl nesiūlau to ką skaitau pats? Nagi daugelį dalykų suvokiau perskaitęs „Pokyčių knygą“, bet nedrįstu rekomenduoti žmonėms vien alegorijomis kalbančios filosofinės knygos parašytos kaip ateities būrimo vadovėlis prieš 3 tūkstančius metų, kurią net vertėjai vargsta versdami ir išnašų tekso vertime yra beveik tiek pat kiek ir pagrindinio teksto.
Tiesiog laikau savo misija pateikti viską pakankamai paprastai, prarandant kuo mažiau esmės, dėl to atrinkau knygas, kurios pakankamai paprastai pasako pakankamai daug esmės.
O dabar metas susipažinti su knygomis.
Knygų sąrašas
1. Žmogus ieško prasmės (Man’s search for meaning), V. Frankl
Ši knyga yra labai neilga, pasakoja psichoterapeuto pakliuvusio į koncentracijos stovyklą istoriją. Jos autorius turėdamas visą žinių bagažą reikalingą analizuoti žmogaus elgesį ir mąstymą pakliuvo į itin ekstremalias sąlygas, kur galėjo betarpiškai stebėti kitų žmonių ir savo paties proto procesus tikro košmaro akivaizdoje.
Jis matė savo akimis kaip neveikia tuo metu populiarios Froido teorijos, matė savo akimis kokie stiprūs yra tikėjimas ir meilė, matė kaip žmonės sugeba tiksliai nuspėti savo mirties datą (stebėtina – tą patį rašė ir B. Sruoga „Dievų miške“) ir netgi suvokė kodėl. Jis atrado dėsningumą, ką darė žmonės kurie išgyveno ir ką darė kurie ne.
Šioje knygoje rasi patirtimi pagrįstas idėjas ką daryti kai sunku. Kai tikrai sunku.
2. Tėkmė (Flow), M. Cziksentmihalyi
Šios knygos autorius apie Tėkmę prirašė daug knygų, galbūt jos irgi geros, bet skaičiau tik šitą, kuri, kiek žinau, buvo pirmoji. Autorius yra psichologas atlikęs didžiulį tyrimą – jis ilgą laiką stebėjo daugelio žmonių gyvenimus, prašydamas rašyti kaip jie jaučiasi paros bėgyje įvairiausiais momentais, imdamas iš jų reguliarius interviu. Tyrimo eigoje jis pastebėjo vieną dėsningumą – žmogaus laimė labai daug priklauso nuo to, kiek jis turi galimybių pasinerti į tėkmės būseną.
Anot jo tėkmės būsena yra visiškai natūrali „kasdieniška“ tačiau beveik meditacinė būsena pakelianti gyvenimo kokybę į naują lygį. Ją pasiekti yra devynios galybės visiškai nemagiškų būdų ir mes toje būsenoje atsiduriame patys apie tai nė nesusimąstydami.
Šioje knygoje rasi vieną aiškią idėją kaip reikėtų susidėlioti gyvenimo veiklas, kad jaustis geriau.
3. Produktyvaus darbo paslaptys (Getting things done), D. Allen
Turbūt būna tokių situacijų, kai darbų tiek daug, kad nebėra kaip su jais visais susitvarkyti. Ši knyga pasakoja kaip tai padaryti pristatydama vieną konkrečią darbų tvarkymo filosofiją ir metodiką. Autorius yra ilgametis visokių įmonių vadovų konsultantas būtent to ir mokinęs – kaip susitvarkyti su darbais.
Girdėjau atsiliepimų, kad ši sistema neva yra labai sudėtinga – bet tai ne bėda, galima ją supaprastinti, paimti iš jos tik tas dalis kurios aktualios. Girdėjau sakančių neva planuoti iš vis nereikia – tai tikra tiesa, ši knyga ne apie laiko planavimą, o apie darbų suvaldymą iki begalybės neapibrėžtose situacijose. Girdėjau, kad lietuviškas knygos vertimas yra labai nekoks, tai rekomenduoju skaityti angliškai ar kitomis kalbomis.
Šioje knygoje rasi atsakymus kaip nepasimesti darbų ir projektų gausoje.
4. Mąstyk ir būk turtingas (Think and grow rich), N. Hill
Pavadinimas iš karto kvepia pigiais patarimais apie pinigus. Bet kai pradedi skaityti, knyga staiga pakvimpa ezoterika! Iš tiesų ši knyga yra tarsi visų šiuolaikinių knygų apie gyvenimą močiutė paliečianti pakankamai daug sričių ir skambanti truputį keistokai dėl savo senumo (išleista tarpukariu).
Autorius paskyrė daug metų sėkmingų ano meto žmonių gyvenimo istorijoms analizuoti ir ieškoti priežasčių kas gi nulemia, kad jiems pasiseka. Jis išgrynino ne vieną priežastį ir metodiką kurias galima naudoti norint ne tik pinigų pasiekti, bet meistrystės, pripažinimo ir visų kitų dalykų kurių norisi pasiekti.
Tie pinigai, jie tik pavadinime, skirti patraukti skaitytojo dėmesį. Knygos gale autorius pats argumentuoja, kad ne piniguose laimė.
Dėl ezoterinių dalykų, čia labai tinka D. Alleno citata iš knygos nr. 3: „Galbūt vėliau šiame tūkstantmetyje smegenų mokslininkai ras kokį nors sudėtingą neurologinį paaiškinimą, kodėl aplankai su žymėmis veikia taip gerai. Kol kas pasitikėk manimi – įsigyk žymeklį“. Tas pats ir su Hilo teorijomis – pasitikėjome jomis kelis dešimtmečius, kol atėjo Cziksentmihalyi ir rado joms sudėtingą paaiškinimą.
Šioje knygoje rasi idėjų rinkinį kaip galima mąstyti.
Mane labai suglumino rasta informacija, kad Hilas buvo šarlatanas ir sukčius kokių reta (štai čia), o pusė knygoje pateikiamų neva tikrų faktų yra pramanas. Kai Knygų 1 ir 5 autoriai buvo išskirtinės asmenybės, o 2 ir 3 – savo sričių profesionalai, tai šis veikėjas – lyg tas deguto šaukštas. Bet taip gražiai savo knygoje jis susistemina tikrai svarbius dalykus! … galbūt nepagauti sukčiai supranta žmones geriau nei visi kiti…
5. Laimėti (Winning), J. Welch
Šią knygą laimėjau konkurse dar universitete, bet vėliau ji tapo pačiu geriausiu vedliu darant karjerą ir šiaip sprendimus gyvenime priimant. Autorius yra ilgametis įmonės General Electric vadovas, ši įmonė yra labai didelė ir gamina beveik viską kas ne maistas. Jo karjera ir įmonės rezultatai klostėsi labai gerai, taigi jis apibendrino pagrindines priežastis kodėl jam taip sekėsi.
Knyga nėra tik apie verslą, nors yra ir klaikiai nuobodžių skyrių apie biudžetavimą, ji yra apie karjerą bet kurioje srityje, gyvenimo balansą tarp daug įvairių sričių, pašaukimo paieškas, agresyvią realybę ir svarbiausia – apie atsakomybės prisiėmimą.
Čia rasi išbaigtą požiūrį į pasaulį, leidžiantį priimti jo siunčiamus iššūkius ir nebūti sugniuždytam. Welchas tikrai buvo kietas senis. Va to kietumo knygoje bus per akis.
—
Knygos išdėliotos prasminga seka. 1-oje knygoje pamatysi kaip žmogui gyvenime yra svarbu prasmė ir kiek ji suteikia jėgų, ji reikalinga, kad neskęstum. 2-oje suprasi kaip tos prasmės siekti ir kur gautas jėgas nukreipti, ji reikalinga kad susiorientuotum. 3-oji padės suvaldyti pakeliui iškylančias problemas ir tas visas veiklas kurioms nukreipei jėgas, ji reikalinga, kad laikytum galvą virš vandens. 4-oji pamokins kaip mąstyti, kad galėtum irtis pirmyn. 5-oji pamokins kaip pasiruošti, kad nenutemptų į dugną audros, cunamiai ir rykliai.
Ir visgi viena ypatinga knyga nusipelno atskiro paminėjimo.
Sidharta, H. Hesė.
Autorius yra rašytojas rašęs labai keistus apsakymus. Visose jo knygose galima rasti šiokios tokios išminties, tačiau šį man pasirodė ypatinga. Tik turiu perspėti – kai kam ji visai nepatiko, tai individualu. Galbūt Tau labiau tiks „Džonatanas Livingstonas Žuvėdra“ arba „Alchemikas“.
Knygoje pasakojama senovės Indijoje gyvenusio žmogaus istorija. Ji labai panaši į vėliau Buda tapusio princo Sidhartos gyvenimą, bet personažas tikrai yra visai kitas. Čia aprašomas jo ieškojimų kelias, jo sutikti tikri ir netikri mokytojai, gyvenimo pokyčiai ir virsmai. Galbūt ši knyga padės suprasti kame yra visa ko esmė ir dėl ko viskas vyksta, galbūt padės pažvelgti į savo ateitį.
Ši knyga yra priežastis kodėl šis tinklaraštis vadinasi „valtininkas“.
—
Tai tiek knygų. Tik žinok, jos išminties niekada niekam nesuteikia, jos tik žodžiais įprasmina, aprašo Tavo patirtis kurias jau turi. Jeigu tik skaitysi knygas, nesuprasi kas norėta pasakyti. Bet jei tik žvejosi patirtis ir nepaskirsi laiko jas sau susisteminti, jos bus tik netvarkinga makalynė.
Pavyzdžiui, perskaitęs Mahaparinirvana Sutra, galvojau, kad dabar gerai suprantu Budizmo esmę, tačiau po Vipasanos meditacijos stovyklos griebiausi už galvos, tik po jos supratau, kas iš tikrųjų sutroje norėta pasakyti ir kaip beprasmiška mėginti suprasti kito žmogaus patirtį skaitant žodžius! Daugelio patirčių neįmanoma nupasakoti. Viena garsiausių Daoizmo filosofijos knygų prasideda eilutėmis „Žodžiais pasakytas Dao nebėra Dao“ – jie iš pat pradžių paneigia tokių sudėtingų koncepcijų nusakymo žodžiais naudą ir prasmę.
Bet juk daugybė žmonių meditavo ir tik Buda sumąstė, kad štai yra metodika iš aštuonių dalių kaip išsivaduoti iš kančios. Daugybė žmonių buvo koncentracijos stovyklose, bet būtent V. Franklis, o ne B. Sruoga pastebėjo dėsningumą kodėl išgyveno tie, kurie išgyveno. Daugybė žmonių planuoja laiką, bet būtent D. Allenas daro tai sistemingai.
Ką darome darome gerai tada, kai darome tai sąmoningai.
Kai nėra laiko apie tai galvoti – skaitome knygas. Aš maistą ruošiu pagal receptų knygas, o mąstau apie filosofiją. Tu gali skaityti apie filosofiją, tačiau mąstyti apie maisto ruošimą. Ir tai yra šaunu!
Gero skaitymo!
O dabar – laikas reklamai! Ir aš parašiau knygą, apie kurią daugiau sužinoti kviečiu paspaudus ant šio paveiksliuko. Tikiu, kad ne vienam jautrios sielos ir guvaus proto žmogui ji užims garbingą vietą top penketuke: