Kodėl kitiems sekasi geriau? Vidinės sąrangos principas.
Ar pažįstama situacija, kad pamatai kitą žmogų atliekantį kokį nors veiksmą (sukantį kamuolį ant piršto, ar rodantį nepaprastai smagią prezentaciją), užsimanai pavaryti taip kaip jis, bet nesigauna. Paskui mėgini aiškintis kaip jis tai tiksliai daro, nusižiūrinėti nuo jo veiksmus, bet vis tiek nesigauna. Didžiai įžymus asmeninio tobulėjimo guru Tony Robbins yra pasakęs: „Jeigu nori pasiekti sėkmės, kopijuok ką daro sėkmingi žmonės“. Manau, tai gali nesuveikti, bet aš turiu idėją kas veiks visada.
Ir ar pažįstama situacija, kai neaišku kodėl negali atlikti kokio nors veiksmo, lyg viduj kas neleistų, stabdytų (pavyzdžiui nori kam nors prisipažinti meilėje arba nušokti su virve nuo televizijos bokšto). Tada kas nors ateina ir sušunka labiausiai demotyvuojančią frazę pasaulyje: „Justai, padaryk tai!“ (Just do it). Aš turiu idėją, kaip Justas galėtų visgi tai padaryti.
Prie ko priveda veiksmų kopijavimas.
Kas gi čia blogai kopijuoti veiksmus, jei tai žada gerą rezultatą? O kodėl nebūtų galima tiesiog imti ir padaryti?
Galima, bet štai kas gali būti: veiksmas ims pjautis su Tavo vidinėmis vertybėmis. Nors nemėgsti nuotykių ir adrenalino, visgi paimsi ir nušoksi su virve, nes patiki, kad visiems, kas šoka yra smagu. Rezultatas – išgąstis, stresas organizmui, bet didžiuojiesi, nes nugalėjai save. Duok sau į snukį – rezultatas bus tas pats. O nuotykių ieškotojas, kuris yra nuotykių ieškotojas širdies gelmėse, šokdamas su virve mėgaujasi pačiu šuoliu. Jis gal ir kalba apie tai, kad įveikė save, bet iš tiesų jo noras patirti nuotykį įveikė prote gyvenančias baimes.
Arba, tarkim, Tau pasiūlo užsidirbti pinigų prekiaujant valiutomis, bet visi tie biržos spekuliantai Tau atrodo šunys ir veltėdžiai. Bet prekiauti pamėgini, nes jie uždirba baisiai daug. Nemanau, kad pasieksi gerų rezultatų, jeigu iš vis pavyks neprarasti pinigų. O spekuliantas, kuris yra spekuliantas širdies gelmėse, nelaiko savęs nei šunimi, nei veltėdžiu ir turbūt didžiuojasi tuo, kad žino euro ir dolerio santykį šešių skaitmenų po kablelio tikslumu.
Todėl prieš šokant su virve siūlau pamėgti ekstremalias pramogas, vien šuolis pats savaime smagumo neatneš. Prieš prekiaujant valiutomis siūlau pamilti spekuliacijas, vien pirkimas ir pardavimas pinigų neatneš.
Jei tik bandysi kopijuoti veiksmus pažeisi savo vidinę harmoniją, dėl to nepradės sektis puikiai ir kelsi sau klausimą – aš viską dariau taip pat, kodėl jiems pavyko, o man ne?
Vidinė sąranga
Reikia kopijuoti ne veiksmus, kaip pažodžiui galime suprasti Tonį Robbinsą, o vidinę sąrangą. Manau jis tą ir turėjo omenyje, kažkur giliai giliai.
Kas ta vidinė sąranga? Tai Tavo vertybės. Tai Tavo energija. Tavo įpročiai. Tai Tavo sukaupta patirtis.
Žmogus yra kaip prisukamas žaisliukas – gal turėjai kada nors kokį nors paukščiuką, kuris prisuktas lesa, robotuką, kuris prisuktas eina, mašinytę, kuri prisukta važiuoja. Prisuki visus vienodai, o jie daro skirtingus dalykus, kaip čia yra? Tiesiog vidiniai mechanizmai pas juos skirtingi. Po gero motyvacinio seminaro verslininko galva bus pilna idėjų kaip parduoti daugiau prekių, sportininkas nubėgs maratoną, o dailininkas nutapys nuostabų paveikslą. Visi turi vienodai energijos, bet kodėl daro skirtingus dalykus?
Todėl, kad verslininkui vertybė pinigai, sportininkui – pasiekimai, o dailininkui – saviraiška. Todėl, kad verslininkas visą gyvenimą uždirbinėjo pinigus ir daugiau nieko kito nemoka, sportininkas nieko daugiau nedarė, tik bėgiojo maratonus, o dailininkas be teptuko daugiau nieko rankose nemoka laikyti.
Jeigu nori būti kaip sėkmingi žmonės, visų pirma reikia kopijuoti jų vertybes. Jeigu nori uždirbti milijoną – uždirbsi tik tada, kai pamėgsi darbą, kai jis taps vertybe. Jei nori nubėgti maratoną greičiau už kitus – nubėgsi tik tada, kai pamėgsi patį bėgimą, kai bėgimas taps vertybė.
Reikia kopijuoti sėkmingų žmonių energiją. O ta energija yra norų energija.
Reikia kopijuoti sėkmingų žmonių įpročius. Treniruotis daryti tai, kas jiems yra įprasta. (Anksti keltis, sakyti „Ne“, klausyti intuicijos ir panašiai).
Reikia kopijuoti jų patirtį. Savo vaikystėje patirti tai, ką jie patyrė vaikystėje, turėti tokius tėvus, kokius turėjo jie. Neįmanoma? Tačiau įmanoma apsupti save draugais, kokius turi jie, įmanoma mokytis tokių dalykų, kokių mokosi jie. Bet prie draugų pritapsi ir mokslai lengvai eisis tik jei turėsi tinkamas vertybes.
Justai, padaryk tai
Kai Tavo vertybės jau atitinka tą veiksmą, kurį nori padaryti, Tau jau beveik nebereikia pastangų jį padaryti, nes, kaip tas prisukamas žaisliukas, tiesiog imi ir padarai. Kaip gali nenušokti su virve nuo televizijos bokšto jei yra proga?? Kaip galima praleisti tokią progą??? Nereikia nei pasiryžimo, nei prisiruošimo, nei apmąstymų. Kaip Justas, imi ir padarai.
Taigi, vertybių arba požiūro pakeitimas pats savaime paskatina veiksmą. O veiksmas kuria tolesnius pokyčius gyvenime. Jeigu nori pakeisti savo gyvenimą – keisk požiūrį į visą tai kas Tave supa.
Likimas
Štai ta, viduje esanti vertybių, energijos, įpročių ir patirties sąranga yra Tavo likimas. Keiti bet kurį šių elementų – keičiasi likimas. Palieki viską kaip buvo – tada ir toliau judi ten, kur „nulemta“. Žmogus visada elgiasi kaip prisukamas žaisliukas, tačiau jis turi galimybę keisti vidinį mechanizmą. Valtį visada neša srovė, tačiau, turint irklą visada galima reguliuoti judėjimo kryptį.
Likimas yra įrašytas žmogaus viduje, kaip kad jo fizinės savybės nuo pat gimimo jau įrašytos DNR molekulėje. Likimas nėra kieno nors primestas ar nulemtas dievų. Jis tiesiog yra nuolatos veikiamas aplinkos, kurioje gyvename ir žmonių, su kuriais bendraujame, kitaip tariant mūsų patirties. DNR molekulė taip pat yra veikiama maisto, kurį mes valgome ir spinduliuotės, kurią patiriame. Turbūt teko girdėti, kad apšvitinus žmogų radioaktyviais spinduliais, jis suserga. Ligos atsiranda, nes pažeidžiamos DNR molekulės ir jos nebegali gaminti teisingų baltymų. Taip ir pažeista vidinė sąranga arba likimas nebegali generuoti teisingų veiksmų.
Mano likimas turbūt buvo buvo rašyti tinklaraštį, nes aš tame mačiau neįtikėtinai daug vertės sau ir kitiems. Bet man trūko energijos. Tada aš nuėjau į seminarą, man tos energijos įpumpavo (prisuko kaip žaisliuką) ir štai jums ir prašom – tinklaraštis.
Tai kaip tą sąrangą keisti?
Ar tai ką aš čia parašiau, reiškia, kad reikia ne imtis veiksmo, o medituoti apie savo vidines sąrangas??
Aš atsakau – TAIP.
Nieko nedaryti ir dirbti su savo sąranga ir požūiriu tol, kol nebegalėsi išsėdėti, o norėsis bėgti ir daryti. Tada nereikės versti savęs ir laužyti. Tada negalėsi savęs sustabdyti!
Kokia galėtų būti metodika vidinei sąrangai keisti? Pradėsiu nuo paprasčiausių dalykų.
Visų pirma gali kaupti patirtis. Nori šokti su virve nuo televizijos bokšto? Pradžiai nušok nuo lovos. Kaip tas kritimo jausmas? Paskui gali didinti aukštį, kol kritimas bus tiek įprastas, kad šoksi ne nuo bokšto, o su parašiutu (tiesa sakant nė vieno nebandžiau, nežinau, kas baisiau). Jei negali pasiekti tikslo milžino šuoliais, eik vėžlio žingsiu – vis tiek jį pasieksi.
Tada gali keisti savo įpročius. Nori nubėgti maratoną, tačiau uždūsti po vieno kilometro bėgimo? Sprendimas akivaizdus – treniruokis, kol organizmas įpras prie apkrovų. Nori turėti daug draugų, tačiau visą dieną sėdi namie? Sprendimas vėl akivaizdus – treniruokis išeiti iš namų, kol tai taps įprasta.
Tada gali kaupti energiją. Apie tai skaityk čia ir čia.
Taip pat gali keisti savo vertybes. Čia sudėtingoji dalis, nes, galbūt jų iš viso nereikėtų keisti. Galbūt užsimanei to, kas Tau nė nereikalinga? Bet tarkim, kad reikalinga.
Vertybes galima keisti kaupiant patirtis. Galbūt yra tekę girdėti, kai žmonės pasakoja istorijas, kurios privertė juos perkainoti vertybes? Sunkia liga susirgę žmonės supranta, kokie jie yra pažeidžiami. Pakeliavę po Afriką supranta, kokie jie turtingi. Pagyvenę metus atsiskyrę nuo civilizacijos supranta, kokie maži yra žmogaus poreikiai. Čia išvardinau kelis ekstremalius atvejus. Bet gali išbėgti karštą dieną pabėgioti be vandens. Ir suprasi kokia vertybė yra vanduo. Pagyvenk savaitę sodyboje be interneto ir suprasi, kam tas internetas iš tikrųjų naudingas.
Vertybes galima keisti apsupant save kitokiais žmonėmis. Jei ir toliau kamuoja noras nušokti su virve nuo bokšto – susidėk su ekstremalais. Jei nori mesti rūkyti – susidėk su nerūkančiais.
Vertybes galima keisti užsiimant savitaiga. Kiekvieną rytą pakartok savo naująsias vertybes kaip mantrą. Kiekvieną dieną pamedituok apie jas nors penkias minutes. Kiekvieną vakarą užsirašyk kodėl Tau jos svarbios. Tik atsargiai! Jei bandysi įsidiegti sau tai, kad iš principo nepriimtina, nieko gero nebus. Tačiau sustiprinti kokią nors vertybę kuri jau yra Tavyje, tik labai silpna – visada galima.
Ir jei tik gali skirti tam laiko – skaityk knygas apie tai, kas Tau vertinga.
Kopijuok požiūrį, ne veiksmus
Jeigu Tau kas sako – tas ir anas tikrai veikia, nes pabandžiau pats – suabejok. Sako – mesk darbą, įkurk verslą ir toliau laimingai gyvensi, būsi pats sau šeimininkas. Ar tikrai Tavo vidinė sąranga leis būti sėkmingu verslininku? Mesk verslą, tapk jogos mokytoju ir toliau laimingai gyvensi! Ar tikrai Tavo vidinė sąranga leis būti geru mokytoju? Mesk tas jogas, susirask stabilų darbą ir toliau laimingai gyvensi!
Jei nori sėkmės, kopijuok sėkmingų žmonių požiūrį į gyvenimą.
Jei nori pinigų, kopijuok turtingų žmonių požiūrį į gyvenimą.
Jei nori laimės, kopijuok laimingų žmonių požiūrį į gyvenimą.
Veiksmai ateis savaime, kartu su požiūriu.
Sėkmės!