Ką studijuoti ir ko siekti gyvenime?
Manau, šis klausimas kamuoja daugelį žmonių mąstančių ką mokytis ir kur stoti. Siūlau nelaukti paskutinės dienos ir pradėti galvoti jau dabar.
Taigi, skaitytojos klausimas: Ką studijuoti ir ko siekti gyvenime?
Kryptis
Visų pirma reik nusiraminti, taip tik atrodo, kad dauguma gimsta žinodami kokią nors vieną sritį, ką tikrai nori daryti. Iš tiesų yra priešingai, žino tik vienetai. Štai Hitleris žinojo, kad nori būti dailininkas, Kubilius žinojo, kad nori būti fizikas, o Gandis siekė teisininko karjeros.
Taip pat gali būti, kad Tavo svajonių profesija kol kas net neegzistuoja ir Tu apie ją nežinai Juk dabar viskas taip greitai keičiasi! Argi dabartiniai Google darbuotojai svajojo ten dirbti prieš 20 metų? Tikrai ne, nes ta įmonė tik pirmus žingsnius žengė. Ar kas nors prieš 20 metų svajojo apie internetinį verslą? Gal tik vienas kitas vizionierius (toks kaip R. Bransonas, kuris jau dabar svajoja apie kosminį turizmą ar E. Muskas, kuris svaigsta apie elektromobilius).
Be to, tu nežinai kas slypi vienos ar kitos profesijos užkulisiuose. Štai muzikantai didelę laiko dalį repetuoja rūsiuose grodami vis tą patį ir tą patį (nuobodu ar ne?). O buhalterija – labai kūrybinga profesija reikalaujanti nuolatos suktis nestandartinėse situacijose.
Taigi, Tavo pasirinkimas ką studijuoti tėra tik bendros krypties nustatymas, jokiu būdu ne visą gyvenimą suformuojantis sprendimas. Todėl siūlau atsipalaiduoti ir tokios milžiniškos reikšmės šiam sprendimui nesuteikti.
Bet manau, Tau reikalingas koks nors konkretus metodas, kaip susivokti ką nori veikti toliau ir kokią tą kryptį nustatyti.
Metodas
Mano patarimas yra nežiūrėti konkrečios profesijos, bet pradžiai susivokti ką nori veikti? Labai daug kalbėti su žmonėmis? Labai daug skaičiuoti? Labai daug rašyti? Vadovauti? Būti ofise? Nebūti ofise? Gali save motyvuoti dirbti? O gal reikia kad kas vis lieptų?
Štai aš kai stojau, žinojau, kad noriu daug skaičiuoti.
Tada gali susirasti labai konkrečias studijų programas kurias galbūt studijuotum.
Mano atveju tai buvo fizika, ekonomika ir technologijų vadyba.
Tada pagalvok apie kiekvieną programą – ką reikės daryti studijuojant? Skaičiuoti? Rašyti? Kalbėti? O ką bus galima dirbti pabaigus šias programas? Ką reikės daryti darbe? Skaičiuoti? Lankyti žmones? Nuolatos ką nors kurti?
Savo atveju supratau tokius dalykus: ekonomikoje reikės daug skaičiuoti ir tie skaičiai turės daug ryšio su versle vysktančiais procesais. Fizikoje reikės daug skaičiuoti ir tie skaičiai turės labai abstrakčias sunkiai suprantamas prasmes. Technologijų vadyboje bus daug vadybos, tai yra kalbėjimo, bendravimo su žmonėmis ir mažai skaičiavimo.
Kadangi norėjosi, kad mano skaičiavimas turėtų ryšį su verslu, aš pasirinkau ekonomiką. (Ir vis dar nesigailiu)
Gali būti, kad Tau vis tiek nepavyks nieko išsirinkti.
Jei taip – yra toks juokingas, bet labai geras metodas – mesti monetą. Jei turi daug studijų variantų – gali mesti kauliuką arba susirašyti visus variantus ant lapukų ir vieną traukti.
Tvirtai pasiryžk studijuoti tai ką ištrauksi ir ištrauk lapuką.
Tada žiūrėk kas ten parašyta. Galbūt staiga suvoksi, kad tikrai to nenori studijuoti. Tada mesk šitą lauk ir trauk kitą. Galbūt šitaip staiga suvoksi, ką iš tiesų nori veikti.
Šiaip universitetuose yra daug visokių papildomų pasirenkamųjų dalykų (bent jau VU būdavo), taigi, nepriklausomai nuo programos, galėsi išbandyti daugiau dalykų. Tada, kaip ne vienas mano bendramokslis padarė, mesti viską viduryje ir studijuoti ką nors kitą.
Vienu žodžiu – pasirinkimas ką studijuoti nėra absoliutus nekeičiamas pasirinkimas, galutinai nulemiantis Tavo gyvenimą. Tai tik kryptis. (Plačiau apie kryptį čia)
Galvok apie tai, ką nori daryti kiekvieną dieną, o ne apie skambius pavadinimus. Gal tai padės.
Tikiuosi rasi ką nors naudingo mano atsakyme!