Kokia yra meditacijos metodika kurią pats taikai?
Vėl ir vėl gaunu prašymą pasidalinti kokia nors KONKREČIA MEDITACIJOS METODIKA.
Manau, atėjo laikas papasakoti apie tą metodika nuo kurios pradėjau. Ji galbūt nėra pati geriausia, bet tikrai gera. Aš jau seniai perėjau prie modifikuotos Vipasanos meditacijos (norint ją įvaldyti geriau praeiti nemokamą 10 dienų kursą) ir jau netgi dar toliau, bet pradžiai mano siūlomas metodas yra visai geras, ypač jei nori užsiimti savarankiškai.
Perspėju, poveikis nepasijaus iš karto – bet po kokio mėnesio pamatysi, kad stresinėse situacijose lengviau susikaupti ir nepasimesti.
Esu įsitikinęs, kad skirti tam 15 minučių kas dieną yra pakankama, bet reikia stengtis atlikti tai kas dieną.
Metodas susideda iš keturių dalių:
1. Patogiai atsisėsti, tik visiškai patogiai atsisėdus galima pradėti.
Aišku, jeigu kas negerai ar labai nepatogu ar koja nutirpo, galima paskui pataisyti, bet geriausia būtų, kad to nereikėtų daryti. Geriausia atsisėsti sukryžiavus kojas, tiesia nugara – kad tik būtų patogu, nereikia užsiimti joga. Galima klauptis ant kelių ir sėstis ant kulnų. Galima naudoti pagalvėles. Galima ir ant kėdės sėdėti.
2. Nustatyti kaip šiandien medituosi.
Mintyse sau pasakyti: „dabar aš pradedu medituoti, pirma suskaičiuosiu iki dvidešimt, tada atpalaiduosiu kūno dalis“. Tiesiog pasakyti sau koks šiandienos meditacijos planas – to nepadarius, ypač jei prieš tai prisiskaitei apie gausybę įvairiausių metodų gali tiesiog užsimanyti daryti ką nors kitaip, o gal dar kitaip ir tiesiog pasimesi. Pasakyk sau: „Šiandien darau šitaip. Taškas.“ Ką nors naujo galėsi pabandyti rytoj.
3. Suskaičiuoti dvidešimt iškvėpimų.
Esmė tokia – lėtai įkvėpti ir iškvėpti, tada akimirkai sulaikyti kvėpavimą ir sakyti mintyse „vienas“. Tada vėl įkvėpti ir iškvėpti, sulaikyti kvėpavimą ir sakyti mintyse „du“. Taip bus, kad pasimirš koks skaičius buvo – tada pradėti iš naujo.
Patarimas – visas dėmesys turi būti nukreiptas į kvėpavimą. Jeigu dėmesys nukryps – pamirši koks buvo skaičius. Jei tik pagavai save tokioje situacijoje, kad dėmesys nuklydo kažkur ir neprisimeni, koks buvo skaičius – tiesiog pradėk skaičiuoti iš naujo. Pagauti save yra visa ko esmė – jei tik pagavai save nukrypus – tiesiog pradėk iš naujo.
Gali būti taip, kad nesugebėsi suskaičiuoti iki dvidešimties per visą meditacijos laiką. Nieko tokio, galėsi mėginti iš naujo rytoj.
O jei visgi pavyks suskaičiuoti, galima pereiti prie kito punkto.
4. Eiti per atskiras kūno dalis tam tikra iš anksto sugalvota tvarka.
Tvarką galima susigalvoti pačiam. Kokios tos kūno dalys taip pat galima susigalvoti pačiam. Pvz. galima eiti per pirštus po kauliuką, o galima visą plaštaką imti kaip vieną. Galima koncentruotis į raumenis, o galima į sąnarius.
Ties kiekviena dalimi sustoti ir padaryti du lėtus iškvėpimus, stengiantis atpalaiduoti raumenį (jei tai raumuo) arba stebėti tą dalį kas joje jaučiasi. Po dviejų iškvėpimų (nesvarbu pavyko atpalaiduoti ar ne) judėti prie sekančios dalies ir vėl daryti du iškvėpimus.
Iškvėpimų galima daryti ir daugiau, bet jei darysi daugiau visa procedūra ilgai užtruks.
Jei visgi sunku apsispręsti dėl kūno dalių tvarkos – išmėgink tokią: viršugalvis – veidas – kaklas – dešinė ranka – dešinė plaštaka – kairė ranka – kairė plaštaka – krūtinė – nugara – sėdmenys – dešinė koja – kairė koja, tada vėl grįžti prie viršugalvio. Vėliau natūraliai pradėsi jausti, kad kūne yra daugiau smulkesnių dalių.
Nustatyti meditacijos laiką galima paprasčiausiu žadintuvu telefone.
Tai va tokia ta mano tik patirtimi pagrįsta metodika, skirta tiems, kas nežino nuo ko konkrečiai pradėti.
Sėkmės!