Kaip sugalvoti gerą verslo idėją?
Nepatikėsi, bet šį klausimą vieno renginio metu man uždavė 16-metis jaunuolis.
Visai natūralu, kad kai nuolatos girdime kaip gera būti verslininku, daugeliui žmonių gali kilti noras tuo užsiimti. Bet daugeliui tas žodis iš V raidės vis dar yra tokia mistinė sąvoka. O ką daryti, kad būti tuo žmogumi iš V raidės?
Verslui reikia idėjos. Net jei ta idėja nukopijuota ir 100 kartų jau panaudota vis vien reikia kažkaip sugalvoti ką tiksliai daryti. Kuo prekiauti? Kokias paslaugas teikti?
Kadaise, dar baigiant universitetą neturėjau žalio supratimo ką aš galėčiau kaip verslininkas daryti, todėl pasirinkau karjerą įmonėje. Šiuo metu verslo idėjų jau turiu ir žinau iš kur jos atsirado. Jas įgyvendinti jau yra kitas manęs laukiantis žingsnis.
Kokie yra verslo idėjų šaltiniai?
Visų pirma, turbūt neįmanoma sugalvoti geros verslo idėjos nepabandžius ko nors padaryti.
Tarkim, guli lovoj, žiūri į lubas ir staiga šauna idėja – „eisiu ir teiksiu SEO optimizavimo paslaugas interneto puslapiams pagamintiems su PHP technologija!“. Niekada taip nebus, net nesitikėk. Juk tam reikia žinoti ir kas yra SEO ir kas yra PHP. Net jei Tavo idėja yra prekiauti bulvėmis internetu – Tu jau turi žinoti, kad yra tos bulvės, yra tas internetas ir dėl kažkokios priežasties šių dviejų dalykų sujungimas turėtų būti kam nors įdomus.
Pirmiausia reikia eiti ir mėginti ką nors daryti. Ką konkrečiai? Tai priklauso nuo Tavo situacijos. Eik dirbti į įmonę ir stebėk kas stringa verslo procesuose, ką galima taisyti? Organizuok kokią nors veiklą (tinka ir žygis, ir vakarėlis) ir žiūrėk kas stringa, ką galima taisyti? Kurk interneto puslapį ar programėlę ir žiūrėk kas stringa, ką galima taisyti? Svarbiausia daryti nors ką nors daugiau nei vien tik gulėti ant lovos ir žiūrėti į lubas.
Daryk bet ką. Geriausia tai, kas patinka – tai nebūtinai taps verslu, bet bus neblogas idėjų šaltinis. Pažįstu fiziką, sukūrusį didelę įmonę, o viskas prasidėjo nuo kelionių į Maskvą dar sovietiniais laikais pirkti kažkokių aparatų savo aparatų konstravimo hobiui.
Tada kai susidursi su problema ir ją išspręsi sau, pagalvok ar gali ją spręsti kitiems?
Pavyzdžiui, lietuviai sukūrė programėlę padedančia individualios veiklos savininkams tvarkyti apskaitą. Juk akivaizdu iš kur toks daiktas atsirado – bandė žmonės užsiimti individualia veikla ir pamatė, kad nėra kaip apskaitos tvarkingai vesti. Kaip Darius Mockus sugalvojo teniso aikštyną Lietuvoje pastatyti? Nagi mėgo žmogus žaisti tenisą ir susidūrė su problema, kad beveik nėra kur jo žaisti. Ar žinai kaip atsirado nešiojamas muzikos grotuvas, dabartinių ipodų protėvis? Nagi norėjo vienas išradėjas žaisti golfą ir klausyti muzikos tuo pačiu metu ir tai jam niekaip nesigavo. Problema rasta, beliko išrasti sprendimą.
Kitas idėjų šaltinis yra supantys žmonės.
Tam 16-mečiui patariau per daug nesijaudinti, nes įstojęs į universitetą jis sutiks daug panašių žmonių, su įvairiomis patirtimis ir įvairiomis žiniomis – kartu jie tikrai prigalvos idėjų. Kartais pats vienas nors ir žinai problemą, negali jai sugalvoti sprendimo, nes galbūt trūksta žinių ar nusimanymo. Be to, norint žinoti daug visokių problemų tinkančių verslui reikia daug tos patirties sukaupti. Bet kai į vieną vietą susirenka daug žmonių su daug patirčių, jie ima pasakoti apie juos kamuojančius sunkumus vieni kitiems, vieni kitiems ima siūlyti idėjas ir tokiu būdu gimsta verslai.
Kodėl dauguma Amerikos technologijų kompanijų susibūrė Silicio Slėnyje? Viena iš daugelio priežasčių – tai yra puiki terpė atsirasti verslo idėjoms. Ten yra daug viską darančių žmonių ir jiems dažnai kas nors nepavyksta. Imk spręsti jų problemas ir tai jau bus verslas.
Eik susipažink su aktyviais kuriančiais žmonėmis. Nesvarbu kur – renginiuose, seminaruose, internete ar tiesiog gatvėje. Verslo idėjos gims bendraujant ir dalinantis problemomis kylančiomis veiklose.
Aišku, dar yra trečiasis šaltinis – tiesiog kopijuoti.
Pažiūrėk ką daro kiti ir daryk tą patį. Nežinai kokią programėlę kurti? Kurk „Angry Pokemon Birds“. Nežinai kuo prekiauti? Prekiauk nekilnojamu turtu. Nežinai kokias paslaugas teikti? Mokyk žmones kaip tapti milijonieriais. Kokį restoraną atidaryti? Pradėk nuo kebabų.
Bet retai kada kopijuotos idėjos kokybė prilygs pirmų dviejų šaltinių idėjoms. Be to, jei verslo idėja kyla ne iš Tavo paties veiklos, tuomet kyla klausimas ar tikrai bus nors kiek įdomu tai daryti? Ar nepritrūks entuziazmo ir nemesi visko pakeliui?
Kita vertus Kopija gali būti puikus Bandymas. Be to, jei kam nors tikrai sekasi tuos kebabus kepti, gal pakaks sėkmės ir Tau? Pažiūrėk, kiek daug žmonių turguje prekiauja tais pačiais dalykais ir pirkėjų pakanka visiems!
Pasikartojimui – trys verslo idėjų šaltiniai
1) Bandymai.
- Daryk kas įdomu.
- Kai tik pamatysi, kad negali ko nors padaryti – apsidžiauk! Tai jau verslo galimybė.
- Išspręsk šią problemą sau.
- Spręsk šia problemą kitiems.
2) Tave supantys žmonės, ypač jeigu jie aktyvūs ir užsiima veiklomis.
- Susipažink su jais.
- Dalinkitės tarpusavy nesėkmėmis ir idėjomis.
3) Sėkmingų idėjų kopijavimas.
Kol kas tiek iš manęs. Man sunku kalbėti apie verslą kol pažįstu jį tik iš šono. O kokie yra Tavo verslo idėjų šaltiniai?